Sankcje im niestraszne. Najbogatsi Rosjanie najszybsi w pomnażaniu majątku

Pieniądze

Lista 100 najbogatszych Polaków według "Wprost"tvn24bis
wideo 2/4

Nastroje wśród zwykłych Rosjan może pogarszać inflacja, która wpływa na ich siłę nabywczą, ale majątek najbogatszych ludzi w tym kraju rośnie szybciej niż wśród innej nacji na świecie - zauważa Bloomberg.

Majątek dziesięciu najbogatszych Rosjan wzrósł w tym roku o 10,8 procent - wynika z Bloomberg Billionaires Index.

Za nimi plasują się miliarderzy ze Stanów Zjednoczonych, których majątek urósł o 7,5 proc. Podium zamyka finansowa elita z Wielkiej Brytanii z 3,4 proc. wzrostem i to mimo trudnych negocjacji związanych z brexitem i pogarszających się stosunków z Moskwą.

Pomagają ceny ropy

Najszybciej bogacącymi się Rosjanami są Leonid Mikhelson, Giennadij Timczenko i Wagit Alekperow, giganci z branży energetycznej. Wzrost majątku zawdzięczają rosnącym cenom ropy naftowej.

Mikhelson i Timczenko kontrolują Novatek, czyli największego niepaństwowego producenta gazu. Alekperow jest prezesem i największym udziałowcem Lukoil, który produkuje około 2 proc. światowej ropy naftowej.

Przypomnijmy, że najnowsze sankcje USA wobec Rosji zostały wprowadzone w drugiej połowie września. Obecnie na liście amerykańskich sankcji znajduje się 72 obywateli Federacji Rosyjskiej, w tym wielu oligarchów zawdzięczających swoje fortuny bezpośredniemu poparciu prezydenta Władimira Putina, a także wiele rosyjskich firm.

Spadki

Na drugim biegunie zestawienia Bloomberga znaleźli się Chińczycy. 10 najbogatszych osób w Państwie Środka straciło w tym roku 27 proc., głównie z powodu spadku notowań spółek z branż technologicznej i nieruchomości.

Majątek najbogatszych Niemców zmalał o 14,8 proc, a miliarderzy z Hongkongu stracili 13,4 proc.

Autor: tol//dap / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru