W ciągu jednego dnia stracili 35 miliardów dolarów. Efekt Trumpa

Pieniądze


Wielkie pieniądze to wielkie straty. W sumie 35 miliardów dolarów - tyle w ciągu jednego dnia stracili najbogatsi ludzie świata. Wszystko po tym jak giełdami na całym świecie wstrząsnęły wiadomości płynące z Białego Domu.

Zamieszanie na giełdach najbardziej uderzyło w majątek Marka Zuckerberga. Najmłodszy miliarder na świecie stracił 2 mld dolarów po tym, jak wartość akcji Facebooka spadła o 3,3 proc.

Na giełdowych zawirowaniach ucierpiał też Bill Gates. Według Bloomberga to on jest najbogatszym człowiekiem na świecie z majątkiem szacowanym na 86,6 mld dolarów. Na skutek środowych spadków stracił ponad miliard dolarów, kiedy to akcje Microsoftu spadły o 2,8 proc. To największy spadek, pisze Bloomberg, jaki firma odnotowała od ponad roku.

Współzałożyciel Amazona Jeff Bezos, z drugiego miejsca na liście najbogatszych Bloomberga spadł na trzecią pozycję po tym, jak jego majątek uszczuplił się 1,7 mld dolarów. Wcześniej do najbogatszego Gatesa brakowało mu 4 mld dolarów.

Co prawda, miliarder z Hiszpanii Amancio Ortego stracił 335 mln, ale i tak może pochwalić się zaszczytnym numerem drugim na liście Bloomberga z majątkiem o wartości 83,2 mld. Wskoczył w rankingu oczko wyżej, w miejsce Bezosa.

Efekt zamieszania

Turbulencje na giełdach światowych wywołały informacje dotyczące Donalda Trumpa. Zgodnie z ustaleniami "New York Times'a", w lutym prezydent USA poprosił ówczesnego szefa FBI Jamesa Comeya o zamknięcie dochodzenia w sprawie kontaktów byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna z przedstawicielami Rosji. 9 maja prezydent USA niespodziewanie odwołał jednak Jamesa Comeya ze stanowiska dyrektora FBI. Wcześniej, "Washington Post" doniósł, iż Trump podczas spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem w ubiegłym tygodniu ujawnił tajne informacje wywiadu.

Informacje z Białego Domu wywołały niepewność na rynkach co do zdolności prezydenta USA do szybkiego wdrożenia reformy podatkowej i zwiększenia obiecywanych wydatków na infrastrukturę. W rezultacie amerykańska giełda odnotowała wczoraj największy od września spadek.

Autor: ps//bgr / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Mark Zuckerberg