500 zł na dziecko to za mało. Rodzice z Zachodu mogą liczyć na znacznie więcej

Pieniądze

Zachodni rodzice dostają większe wsparcie na dzieci

500 złotych na dziecko to za mało, aby dogonić europejską średnią. Rządowe wsparcie dla rodzin z dziećmi proponowane przez PiS to nawet nie 1/4 pomocy, na którą mogą liczyć rodzice z Europy Zachodniej.

PwC przygotowało raport, który ocenia sztandarowy projekt PiS - "500 zł na dziecko" i zestawia go ze wsparciem, jakie oferują pozostałe kraje Unii Europejskiej. Polska znajduje się na 24. miejscu klasyfikacji. Równowartość ulg i świadczeń rodzinnych w Polsce to ok. 530 euro, gdzie średnia w UE wynosi ponad 2300 euro.

Polska znajduje się w końcowej ósemce w sąsiedztwie Hiszpanii, Malty, Cypru, Rumunii i Bułgarii. Kraje, które najbardziej dbają o zabezpieczenia socjalne to oczywiście kraje nordyckie, ale także Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

PiS poprawi dzietność?

Zdaniem gościa programu, Tomasza Barańczyka z PwC, trudno stwierdzić, czy polityka PiS pomoże zwiększyć dzietność w kraju.

- Z pewnymi wyjątkami można powiedzieć, że tak. - uważa Barańczyk. - Po pierwsze, wypłaty 500 zł na dziecko poprawiają sytuację Polski w potencjalnych rankingach. No bo jeśli popatrzymy na wnioski z naszego badania, to z aktualnej 20. pozycji, jeśli chodzi o sumę tych świadczeń prorodzinnych dostępnych na dziś dla przeciętnej rodziny (2+2), Polska ma szansę się przenieść na pozycję 13.

Francja wzorem

Z drugiej jednak strony, w kraju takim jak Niemcy, gdzie świadczenia prorodzinne są pokaźne, dużo wyższe niż w Polsce, jednak nie przekłada się to na dzietność.

Barańczyk za wzór stawia Francję, gdzie od bardzo wielu lat polityka prorodzinna jest konsekwentna. To są ulgi podatkowe oraz rozbudowany system świadczeń socjalnych. Od urodzenia dziecka, przez edukację średnią aż po studia. Dodatkowo, istotne jest wsparcie w zakresie placówek - przedszkoli i żłobków. Inaczej skonstruowany jest tam także system podatkowy.

- Jeśli chodzi o Francję, osoba bezdzietna, samotna, płaci średnio 5 razy większe podatki niż rodzina z dwójką dzieci. Myślę, że to jest przykład na to, jak ten system został przygotowany i w którym kierunku idą preferencje - ocenił ekspert PwC.

Program "Rodzina 500+" to priorytet dla nowego rząduTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock