Pieniądze

Nieuczciwe kantory i dwucyfrowy spread. Na to trzeba uważać na wakacjach

Pieniądze

[object Object]
Kantory. Prowizja moze sięgań nawet kilkunastu procentTVN24 BiS
wideo 2/2

Przed zagranicznymi wakacjami warto przemyśleć, czy lepiej wyjechać uzbrojonym w kartę płatniczą czy gotówkę. - Trzeba wiedzieć, że korzystając z karty zwykle płacimy od 5 do 8 procent więcej za zakupy, niż jeżeli byśmy dokonali wymiany w kantorze - mówił w TVN24 BiS Jarosław Sadowski z firmy Expander. Przy tysiącu wydanych złotych daje od 50 do 80 złotych straty. Nie oznacza to jednak, że branie gotówki na wyjazd zawsze się opłaca.

- Ja osobiście raczej korzystam z kart, bo to jest bezpieczne - mówił natomiast Paweł Majtkowski, analityk finansowy. Wskazywał na ryzyko, np. utraty dużej sumy pieniędzy albo kradzieży.

Jednak zabieranie gotówki ma też inne wady. Szczególnie, jeżeli nie uda nam się jej dobrze wymienić, zauważają goście programu "Bilans" TVN24 BiS.

- Jak jadę do jakiegoś egzotycznego kraju z egzotyczną walutą, to nie kupuję tej egzotycznej waluty od razu w Polsce - mówił Sadowski. Jest taka zasada - zgadzali się eksperci - żeby w kraju kupować euro i dolary, a już na miejscu wymieniać je na tamtejszą gotówkę.

- Na egzotycznych walutach spread, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży, sięga nawet kilkunastu procent - tłumaczył Majtkowski. - To się zupełnie w Polsce nie opłaca - mówił też Sadowski o kupowaniu mniej popularnych walut w Polsce.

Jeżeli natomiast chodzi o wyczekiwanie na odpowiednio niski kurs, żeby wymienić pieniądze, to Sadowski stwierdzał, że "ważniejsze jest to, gdzie wymienimy walutę, niż kiedy". Ekspert dodawał, że wahania są na tyle niewielkie, że nie powinny spowodować znacznej dziury w budżecie, ale nieuczciwe kantor potrafi naciągnąć na poważniejsze sumy. - Ja bym raczej unikał lotnisk, ale też miejsc, gdzie jest dużo turystów - mówił Sadowski.

- Jak wchodzę do kantoru to, co by tam nie było napisane, zawsze pytam: ile dostanę pieniędzy za te sto dolarów - opowiadał Majtkowski, zauważając, że kantory stosują różnorodne triki, żeby zarobić na nieświadomych turystach dodatkowe pieniądze.

Nie tylko kantory w zatłoczonych miejscach czyhają na pieniądze podróżnych. - Problem jest taki, że na niektórych lotniskach bankomaty są tak skonstruowane, że popierają dodatkową opłatę - mówił Majtkowski. Dlatego jego zdaniem, turyści, nawet jeśli podróżują z kartą płatniczą, powinni zabrać ze sobą chociaż trochę wymienionej gotówki. Warto np. spytać znajomych, czy nie zostało im trochę drobniaków po wizycie za granicą.

Autor: ps//bgr / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości