Pół roku programu 500 plus. Wiadomo, na co rodziny wydają te pieniądze

Shutterstockdziecko 500 plus +

3,78 mln dzieci otrzymuje świadczenie z programu 500 plus - poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak dodała, do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To najnowsze dane, po pełnych 6 miesiącach obowiązywania programu.

Podczas czwartkowej debaty o programie Rodzina 500 plus Rafalska poinformowała, że liczba pierwszych lub jedynych dzieci objętych świadczeniem, czyli po spełnieniu kryterium dochodowego, to 1,59 mln. Liczba drugich i kolejnych dzieci otrzymujących świadczenia to 2,19 mln. Niemal 39 proc. dzieci objętych świadczeniem mieszka w gminach miejskich (1,46 mln), a ponad 36 proc. w gminach wiejskich (1,36 mln); pozostałe 0,95 mln, ponad 25 proc., to dzieci z gmin miejsko-wiejskich. W sumie w całej Polsce programem Rodzina 500 plus objętych jest 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat. Najwięcej w woj. lubelskim (61 proc.) oraz w woj. podlaskim, podkarpackim i świętokrzyskim (60 proc.)

Jakie wydatki?

Podczas debaty CBOS zaprezentował swoje najnowsze badania na temat programu. Wynika z nich, że Polacy deklarują, że wydają pieniądze ze świadczenia najczęściej na odzież (31 proc.), obuwie (29 proc.), wyjazdy wakacyjne i książki lub pomoce edukacyjne (po 22 proc.). Respondentów pytano też, czy ze względu na świadczenie wychowawcze zamierzają zrezygnować z pracy. Nikt nie odpowiedział twierdząco na to pytanie; 1 proc. pytanych zadeklarowało, że zamierza zmniejszyć bądź zmniejszyło wymiar czasu pracy, 5 proc. respondentów powiedziało natomiast, że zamierza podjąć lub podjęło pracę; nikt nie zadeklarował chęci zwiększenia wymiaru czasu pracy. Świadczenie wychowawcze z programu 500 plus wypłacane jest od 1 kwietnia. Przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach, po spełnieniu kryterium dochodowego, również na pierwsze dziecko.

Marczuk: świadczenie 500 plus jest aktywizujące:

Marczuk: świadczenie 500 plus jest aktywizujące
Marczuk: świadczenie 500 plus jest aktywizująceTVN24 BiS

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości