Morawiecki chce wspierać biznes. Pomóc ma największy polski bank

Pieniądze


- Wraz z bankiem PKO BP uruchomimy już wkrótce specjalny program promocji eksportu dla małych i średnich firm - zapowiada wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślił, że PKO BP jest największym polskim bankiem i należy go traktować tak - dodał - jak kiedyś mówiło się w Stanach Zjednoczonych o General Motors - to, co dobre dla tej firmy, jest dobre dla USA i odwrotnie. - Chciałbym, żeby PKO BP z jednej strony działał dla dobra swoich akcjonariuszy i klientów, ale z drugiej strony również dla rozwoju polskiej gospodarki. Jest to bank, który ma największą bazę klientów - małych i średnich firm. Wraz z tym bankiem już wkrótce - kiedy przejmiemy nad nim kontrolę - będziemy rozwijali specjalny program eksportowy dla małych i średnich firm. Będziemy budowali specjalny program dla promocji eksportu tych małych i średnich firm, które mają potencjał eksportowy, ale ciężko im się przebić za granicę - powiedział.

Pobudzić gospodarkę

Zaznaczył, że program będzie elementem planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju naszego kraju na najbliższe 25 lat. Jego celem jest pobudzenie polskiej przedsiębiorczości i stworzenie mocnych impulsów do rozwoju m.in. poprzez mobilizowanie kapitału do udziału w dużych przedsięwzięciach przemysłowych, również w mniejszych ośrodkach.

W związku z tą inicjatywą w kwietniu, na bazie dotychczasowej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, utworzony został Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który ma być polskim bankiem rozwoju finansującym realizację planu. Fundusz ma integrować takie instytucje jak m.in.: KUKE SA, BGK, PARP, PAIiIZ, ARP.

"Chcemy wspierać przedsiębiorców". Morawiecki zaprezentował pakiet:

"Chcemy wspierać przedsiębiorców". Morawiecki zaprezentował pakietTVN24 BiS

Autor: PMB/km / Źródło: PAP