Morawiecki: wzrost w 2016 r. może być niższy od zakładanego

Pieniądze

Morawiecki powtórzył, że ma nadzieję, że wzrost przyspieszy

Wzrost PKB w 2016 roku może być niższy od zakładanego, ale bez negatywnych konsekwencji dla budżetu - powiedział w Polskim Radiu, wicepremier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki powtórzył, że ma nadzieję, że wzrost przyspieszy. - Uważam, że jest bardzo duża szansa na to, że już w drugim kwartale (2017 roku - red.), a najpóźniej w trzecim kwartale wzrost gospodarczy znowu przyspieszy, zresztą wczorajsze dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży były bardzo pozytywne - powiedział wicepremier w "Sygnałach Dnia".

Przyznał, że w 2016 roku będzie "nieco niższy wynik, niż zakładany", ale nie przełoży się to na realizację budżetu.

Apel do samorządów

Pytany o spadek inwestycji w ciągu 2016 roku zwracał uwagę, że inwestycje prywatne, według danych za III kwartał 2016 r., "urosły o 2 procent rok do roku". Najgorzej, zdaniem wicepremiera, jest z inwestycjami samorządowymi, które "tąpnęły o ponad 30 procent" i to miało największy wpływ na generalny spadek inwestycji. - Mogę tylko zaapelować do samorządów, bo mamy niezależność samorządową, żeby nie czekały na rok wyborczy 2018, tylko zaczęły już teraz inwestować - mówił. - Zastosowaliśmy szereg ułatwień w wydatkach inwestycyjnych i tych unijnych, i tych krajowych - dodał. Szczególnie cenne, podkreślił, byłyby inwestycje w infrastrukturę lub edukację, a nie "w stadiony czy opery". Zaznaczył, że wzrost inwestycji rządowych przy wykorzystaniu środków unijnych na pewno będzie niebawem zauważalny, bo po objęciu władzy przez obecny rząd kontraktacja środków unijnych została podniesiona 60-70 razy.

Bez jednolitego podatku

Morawiecki powiedział, że rząd nie wprowadzi jednolitego podatku. - Mogę dzisiaj bardzo jednoznacznie powiedzieć, że nie będziemy tego wdrażali w takiej formie w jakiej zostało to zaproponowane. W ogóle nie będziemy wdrażali w roku 2017 zmian dla przedsiębiorców - mówił wicepremier.

Zapewnił również, że nie jest też planowana decyzja o wprowadzeniu kolejnego progu podatkowego obejmującego najlepiej zarabiających. - My nie planujemy dzisiaj wprowadzenia nowego progu. Najbardziej zależy nam na tym, żeby nie było unikania płacenia podatków. W szczególności w podatkach CIT - mówił Morawiecki.

Morawiecki o przyczynach niższego wzrostu PKB:

Morawiecki o przyczynach niższego wzrostu PKB

Autor: tol / Źródło: PAP Biznes, Polskie Radio