Rezygnujemy z ogromnej linii kredytowej. Decyzja Morawieckiego po wizycie w USA

Pieniądze

Morawiecki: rezygnujemy z linii kredytowej MFWtvn24
wideo 2/4

Rezygnujemy z 9,2 miliarda dolarów linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformował na Twitterze Ministerstwa Finansów wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że "Polska gospodarka jest w tak dobrej sytuacji, że możemy to zrobić".

Wicepremier poinformował o rezygnacji z dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line - FCL) po wyjeździe do USA. Morawicki zakończył w sobotę trzydniową wizytę, podczas której odwiedził Chicago oraz Waszyngton, gdzie reprezentował Polskę na jesiennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Jak dodał na Twitterze, decyzję o rezygnacji z FCL podjął po analizie danych podatkowych, parametrów makroekonomicznych, ocenie stabilności budżetowej i rezerw walutowych Narodowego Banku Polskiego.

Mniejsze koszty zadłużenia

Polska korzysta z dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW od 2009 r. kiedy to o przystąpienie do niej wnioskował ówczesny minister finansów Jacek Rostowski. W czasie globalnego kryzysu finansowego oraz w okresie pokryzysowym dostęp do FCL przyczyniał się do obniżenia premii za ryzyko na rynkach finansowych, co pozwoliło zmniejszać koszty obsługi zagranicznego zadłużenia. Obecnie dostęp do FCL, oprócz Polski, mają Kolumbia i Meksyk.

Do 2014 r. Polska miała dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej w wysokości 22 mld SDR - specjalnych praw ciągnienia, uznanych za międzynarodową jednostkę rozrachunkową MFW. Umową z ubiegłego roku, na wniosek Polski, zmniejszono linię do wysokości 15,5 mld SDR, co odpowiadało równowartości ok. 22,1 mld dol. W styczniu tego roku, na kolejny wniosek Polski linię kredytową zmniejszono do 13 mld SDR. Z wnioskiem o odnowienie dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej od połowy stycznia 2017 r., Polska wystąpiła w grudniu 2016 r. Wniosek podpisali wspólnie wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. 13 stycznia 2017 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedłużył Polsce dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej. Rada Wykonawcza MFW zatwierdziła wówczas kolejne dwuletnie porozumienie w sprawie o zmniejszonej wysokości 6,5 miliarda SDR-ów (około 8,24 miliarda euro). Polska nigdy nie skorzystała z dostępu do Elastycznej Linii Kredytowej.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP