Miliony popłynęły do fiskusa. Która sieć handlowa zapłaciła największy podatek?

Pieniądze

Morawiecki: obniżamy CIT z 15 do 9 proc. dla małych firmTVN24 BiS
wideo 2/2

Spośród sieci handlowych w 2016 roku najwięcej z tytułu podatku CIT oddał do budżetu państwa właściciel Biedronki - wynika z danych opublikowanych przez resort finansów. Na drugim miejscu była sieć Rossmann.

Wśród sieci handlowych największy podatek dochodowy w 2016 roku (dane za 2017 rok będą znane w lipcu) zapłaciło Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki i drogerii Hebe. Z tytułu CIT od spółki wpłynęło do budżetu 409,4 mln złotych przy przychodach 43,6 mld zł i zysku w wysokości 2,15 mld zł.

Na kolejnym miejscu znalazła się sieć Rossmann, która w 2016 roku zapłaciła nieco ponad 200 mln zł podatku przy przychodach na poziomie 7 mld zł i zysku wynoszącym ponad 1 mld zł. 80 mln złotych podatku dochodowego od firm zapłaciła Castorama, a niewiele mniej, niemal 72 mln zł, trzy działające w naszym kraju spółki szwedzkiej Ikei.

Lidl zapłacił 28,3 mln zł jako spółka komandytowa i 27,7 mln jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. To wszystko przy łącznych przychodach na poziomie 3,6 mld zł. 54,1 mln zł z tytułu CIT wypłacił natomiast Kaufland, tak jak Lidl należący do niemieckiej Grupy Schwarz.

51,4 mln zł zapłaciła sieć supermarketów Pepco, a 44,7 mln zł do budżetu państwa odprowadziła Grupa Leroy Merlin.

Sieć Netto za 2016 roku zapłaciła 19,3 mln zł z tytułu CIT, a Dino odprowadziła podatek na poziomie 13,2 mln zł. 4,6 mln złotych to z kolei podatek zapłacony przez sieć Żabka.

Pomimo przychodów przekraczających 8 mld zł, sieć Carrefour wpłaciła do budżetu z tytułu CIT niewiele ponad 2 mln zł. Wszystko za sprawą dużych kosztów (m.in działalność inwestycyjna), które skutkowały zyskiem na poziomie 11,4 mln zł.

W zestawieniu resortu finansów znalazły się także sieci, które w 2016 roku nie oddały fiskusowi z tytułu CIT ani złotówki. Należą do nich m.in. Tesco, Stokrotka czy Auchan.

Najwięksi podatnicy

Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów zdecydowanymi liderami w 2016 roku pod względem wpłaty z tytułu CIT były banki i grupy kapitałowe spółek skarbu państwa.

Bank PKO BP zapłacił niemal 1 mld 121 mln zł podatku dochodowego od firm, BZ WBK - 568 mln zł, Pekao - ponad 560 mln zł, a mBank - 318 mln zł.

Kwotą ponad pół miliarda złotych (537 mln zł) zasilił konto fiskusa w 2016 r. koncern paliwowy Orlen. Spośród grup kapitałowych najwięcej za 2016 r. odprowadził KGHM - 754 mln zł, PGNiG - 704 mln zł, a PZU - 507 mln zł.

Bez podatku

Wiele dużych firm nie zapłaciło ani grosza podatku za 2016 r., w tym niektórzy operatorzy telekomunikacyjni. Zgodnie z informacją MF, Orange miał w 2016 r. 689 mln zł straty przy przychodach na kwotę 13 mld zł. Strata Polkomtela wyniosła 808 mln zł (przychody 8,4 mld zł, a T-Mobile miał 3,2 mld straty (przychody 7,5 mld zł). Pod kreską były też m.in. firmy wydobywcze: Polska Grupa Górnicza miała 1,7 mld zł straty, a Katowicki Holding Węglowy - 576 mln zł.

Niski CIT z różnych powodów

Eksperci z PwC ostrzegali przed nadinterpretacją tych danych, dodając, że niski CIT nie oznacza unikania opodatkowania. Podkreślono, że może to być efekt zmian regulacyjnych, otoczenia makroekonomicznego i podjętych decyzji biznesowych.

- Bezrefleksyjne patrzenie na wyniki CIT może nie dać dobrego zrozumienia, jeśli chodzi o kondycję danej firmy, co robiła w bieżącym roku, albo co się dzieje na rynku - zauważył wicedyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC Marcin Zawadzki.

Ekspert podał przykład ulgi na badania i rozwój (B+R), która obniża zapłacony CIT, ale pozwala stworzyć więcej miejsc pracy, na większy PIT, większe dochody ZUS i dochody budżetu z VAT. Zawadzki dodał, że efektywną stawką CIT zachwiać mogą także: działanie w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), odliczanie strat z poprzednich lat czy skorzystanie z zawartego z fiskusem tzw. uprzedniego porozumienia cenowego (APA).

MF przypomina, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych minister finansów został zobowiązany do podawania do publicznej wiadomości indywidualnych danych z zeznań podatników podatku dochodowego od osób prawnych, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro oraz podatników tego podatku będących podatkowymi grupami kapitałowymi (PGK).

Autor: ps//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock