TVN24 Biznes | Pieniądze

Ponad 2,5 tysiąca pracowników Ministerstwa Finansów z nagrodami. Podano wysokość

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Soboń o Polskim Ładzie: błędów, które zostały popełnione, było zbyt dużo
Soboń o Polskim Ładzie: błędów, które zostały popełnione, było zbyt dużoTVN24
wideo 2/7
TVN24Soboń o Polskim Ładzie: błędów, które zostały popełnione, było zbyt dużo

Ministerstwo Finansów w 2021 roku wypłaciło nagrody swoim pracownikom. "Przeciętna wysokość nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej wypłaconej w 2021 roku pracownikowi Ministerstwa Finansów wyniosła 3611,42 zł netto" - poinformował wiceszef tego resortu Piotr Patkowski w odpowiedzi na interpelację. Rok 2021 to prace nad reformą podatkową w ramach Polskiego Ładu.

Interpelację do ministra finansów w sprawie nagród przyznanych w Ministerstwie Finansów skierowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna. Przytoczyła w niej słowa premiera Mateusza Morawieckiego z listopada ubiegłego roku: "Każdej złotówce będziemy się przyglądać nie dwa razy, a trzy razy (…) Jeśli ktoś ma z czegoś zrezygnować, to w pierwszej kolejności musimy sami zacisnąć pasa, a nie zwykli Polacy. Polacy mają odczuć tę przyjazną rękę państwa i zrobimy wszystko, żeby tak było".

W związku z tą wypowiedzią posłanka KO zapytała o to, jakiej wysokości nagrody otrzymali członkowie kierownictwa Ministerstwa Finansów oraz dyrektorzy i wicedyrektorzy od 1 stycznia 2021 roku do dnia odpowiedzi na interpelację.

Nagrody w Ministerstwie Finansów

Odpowiedzi na interpelację pod koniec marca br. udzielił wiceminister finansów Piotr Patkowski. Wcześniej pisał o niej dziennik "Fakt".

Jak poinformował Piotr Patkowski, nagrody wypłacono 2574 pracownikom MF, w tym osobom zajmującym stanowisko dyrektora generalnego, dyrektora lub zastępcy dyrektora komórki organizacyjnej. "Przeciętna wysokość nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej wypłaconej w 2021 roku pracownikowi Ministerstwa Finansów wyniosła 3611,42 zł netto" - przekazał Patkowski.

Wiceszef resortu jednocześnie zastrzegł, że w wyżej wymienionym okresie w Ministerstwie Finansów osobom zajmującym kierownicze stanowiska państwowe, czyli ministrowi, sekretarzom stanu i podsekretarzom stanu nie wypłacono nagród.

ZOBACZ ODPOWIEDŹ

Dodatkowo Piotr Patkowski poinformował, że "obowiązujące w 2021 roku przepisy umożliwiały przyznanie pracownikom Ministerstwa Finansów nagród za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia". "Przyznanie nagród pracownikom Ministerstwa Finansów nie stanowiło zatem dodatkowego obciążenia dla budżetu państwa" - stwierdził wiceminister.

Zmiany w Ministerstwie Finansów

W lutym 2022 roku doszło do dużych zmian w Ministerstwie Finansów. 10 lutego prezydent Andrzej Duda przyjął rezygnację Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra po tym, jak wcześniej kierownictwo PiS zaakceptowało jego decyzję o rezygnacji. - Jest to oczywiście podyktowane tym, że minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych - mówiła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Chodziło o obowiązujący od stycznia 2022 podatkowy Polski Ład.

Tadeusz Kościński kierował pracami resortu finansów od 15 listopada 2019 roku. Nadal nie wyłoniono jego następcy. Po rezygnacji Kościńskiego obowiązki ministra finansów wykonuje premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki odwołał też ze stanowiska wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, który pełnił tę funkcję od 28 listopada 2019 roku. Dymisja miała mieć związek z błędami we wdrażaniu zmian podatkowych.

Na temat reformy podatkowej z Polskiego Ładu wypowiadał się 16 lutego br. w Polskim Radiu 24 wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Wyciągnięto już część konsekwencji personalnych, tutaj popełniono naprawdę poważne błędy - mówił. W ocenie Kaczyńskiego "tym błędem fundamentalnym było w istocie to, że powierzono przygotowywanie tego systemu podatkowego ludziom, którzy, jak mi się wydaje, byli całkowicie niezainteresowani tym, by to przedsięwzięcie się udało".

Ze stanowiskiem dyrektora generalnego Ministerstwa Finansów w lutym 2022 pożegnała się też Renata Oszast. W tym przypadku nie podano przyczyn zmiany.

Ministerstwo Finansów 26 lipca 2021 roku opublikowało projekt ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu. Prace nad ustawą zakończyły się w parlamencie pod koniec października. Zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości