Przegląd prasy. Polacy na kontach trzymają miliardy. Ale leżą bezczynnie

Pieniądze

ShutterstockWartość oszczędności polskich gospodarstw domowych wyniosła na koniec czerwca ponad 1,1 bln zł

Około 55 proc. pieniędzy klientów indywidualnych w bankach znajduje się na nieoprocentowanych kontach - wynika z szacunków, które cytuje środowa "Rzeczpospolita".

Według danych NBP łączna wartość oszczędności polskich gospodarstw domowych wyniosła na koniec czerwca ponad 1,1 bln zł. Grubo ponad połowa, bo 57 proc. przypada na lokaty, konta oszczędnościowe i osobiste.

Nieoprocentowane depozyty

W dziesięciu detalicznych, notowanych na giełdzie bankach od kilku kwartałów rośnie wartość pieniędzy trzymanych przez klientów na nieoprocentowanych lub dających minimalny zysk kontach osobistych. W grudniu 2015 roku odsetek ten wynosił 44,9 proc. a po pierwszym półroczu tego roku wyniósł już 55,8 proc. Oznaczałoby to, że na koniec czerwca, kwota sięgająca 350 mld zł w bankach była nieoprocentowana. Wzrost udziału nieoprocentowanych depozytów to efekt głównie spadających stóp procentowych, a co za tym idzie, atrakcyjności lokat - czytamy w artykule.

"Rzeczpospolita" powołuje się na dane zebrane przez BGŻ Optima.

Zobacz jak ustrzec się irytujących opłat bankowych. Gościem programu "Biznes dla Ludzi" był Jarosław Sadowski (21.09.2016):

Irytujące opłaty bankowe. Jak się ich ustrzec?

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock