Pieniądze

Kto może skorzystać? Dla kogo dopłaty? To musisz wiedzieć o programie Mieszkanie plus

Pieniądze

Rzecznik rządu Piotr Müller o realizacji programu Mieszkanie plus
Rzecznik rządu Piotr Müller o realizacji programu Mieszkanie plus04.07
wideo 2/8

Mieszkanie Plus to sztandarowy rządowy program, w ramach którego oferowane są tanie mieszkania na wynajem z opcją ich wykupu. Do kogo kierowany jest ten program? Jak skorzystać z dopłat do czynszu, czyli z Mieszkania na Start? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dla kogo jest program Mieszkanie Plus?

To samorządy decydują o tym, komu w pierwszej kolejności wręczyć klucze do mieszkania. Największe szanse na to mają między innymi młode małżeństwa, seniorzy, czy wielodzietne rodziny. Ale nawet te osoby muszą posiadać tak zwaną zdolność czynszową. Oznacza to, że ich dochody muszą być wystarczyć na opłacenie czynszu i rachunków.

Zdolność czynszowa – jakie dokumenty są potrzebne?

Osoby, które chcą skorzystać z programu Mieszkanie Plus muszą przedstawić poniższe dokumenty. W przypadku osób pracujących są to: zaświadczenie o zarobkach (średnie wynagrodzenie z ostatnich 3 m-cy [brutto i netto] lub PIT za poprzedni rok), udokumentowane dochody z innych źródeł (jeśli takie występują), decyzja administracyjna o przyznaniu świadczenia 500+, oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych i upoważnienie na weryfikację BIG.

Studenci i doktoranci muszą natomiast przedstawić: zaświadczenie o przyznanym stypendium oraz wyciąg z konta za ostatnie 3 m-ce, potwierdzający wpływy ze stypendium; udokumentowane dochody z innych źródeł, decyzję administracyjną o przyznaniu świadczenia 500+; oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych oraz upoważnienie na weryfikację BIG.

Z kolei osoby pobierające świadczenia ZUS (np. rentę, emeryturę) muszą okazać: ostatni odcinek emerytury, renty lub przekaz pocztowy/wyciąg z konta potwierdzający wpływ świadczenia emerytalno-rentowego, ostatni odcinek ZUS lub przekaz pocztowy/wyciąg z konta potwierdzający wpływ zasiłku macierzyńskiego, udokumentowane dochody z innych źródeł, oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych i upoważnienie na weryfikację BIG.

Mieszkanie Plus a dojście do własności

Osoby korzystające z programu Mieszkanie Plus mogą po prostu wynajmować mieszkanie lub wybrać najem ze stopniowym dochodzeniem do własności mieszkania.

W przypadku wybrania możliwości dojścia do własności czynsz może być wyższy, gdyż znajdą się w nim raty za wykupienie mieszkania.

Dochodzenie do własności jest możliwe przez okres od 15 do 30 lat. Osoby chcące skorzystać z tej opcji mogą też starać się o dopłaty w ramach programu Mieszkanie na Start.

Mieszkanie na Start, czyli dopłaty do czynszu

Beneficjenci programu Mieszkanie Plus mogą skorzystać z dopłat do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. Trzeba jednak spełnić kryteria dochodowe, a maksymalny czas korzystania ze wsparcia może wynieść 15 lat.

Z dopłat mogą jednak skorzystać tylko mieszkańcy lokali wybudowanych we współpracy z gminą. Bank Gospodarstwa Krajowego, za którego pośrednictwem państwo finansuje dopłaty, zawiera bowiem stosowne umowy tylko z gminami zainteresowanymi programem.

Na stronie PFR Nieruchomości można sprawdzić, czy gmina zawarła taką umowę.

Mieszkanie plus w liczbachmplus.pl

Samorząd w swojej uchwale określa kryterium pierwszeństwa, wedle którego mają zostać wybrani beneficjenci dopłat. Wśród wyznaczników mogą się znaleźć: posiadanie co najmniej jednego dziecka, ukończenie przez najemcę 65 lat, czy obecność w gospodarstwie domowym osoby powyżej 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności. Gminy mogą też brać pod uwagę to, czy żaden z domowników nie jest właścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego.

Jeżeli mieszkasz sam i chcesz skorzystać z dopłat twój średni miesięczny dochód nie może przekroczyć 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez GUS. W przypadku większej liczby domowników, limit też jest wyższy (gospodarstwo domowe 2-osobowe – 90 proc., 3-osobowe – 120 proc., 4-osobowe - 150 proc., 5-osobowe -180 proc., a 6-osobowe – 210 proc.).

Najemcy Mieszkań plus mogą otrzymać nawet 500 złotych miesięcznej dopłaty czynszowej.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: mplus.pl

Pozostałe wiadomości