Pieniądze były i już ich nie ma. Miliony rozchwytane w kilka godzin

Pieniądze

Smoliński o programie Mieszkanie dla MłodychTVN24 BiS
wideo 2/4

We wtorek odblokowano 67 milionów złotych w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych na 2017 rok. Pieniądze na dofinansowanie wkładu własnego do pierwszego mieszkania rozeszły się już w sześć godzin od ich uruchomienia. Bank Gospodarstwa Krajowego wydał komunikat o wstrzymaniu wniosków.

Bank Gospodarstwa Krajowego, który zarządza programem Mieszkanie dla Młodych (MdM), podał informację o wstrzymaniu wniosków około godz. 15.30. O dużym zainteresowaniu Przemysław Osuch z BGK uprzedzał już wcześniej. - Szacujemy, że ta pula wyczerpie się bardzo szybko - mówił, dodając że może to się stać w ciągu 1-2 dni.

Tymczasem według nieoficjalnych informacji, już o godz. 14 w dniu uruchomienia transzy na dopłaty została ona niemal w pełni wykorzystana. W tym czasie wnioski kredytowe złożyło 2,5 tys. osób - szacują analitycy Open Finance.

Spóźnione wnioski

Czas złożenia wniosku ma znaczenie, bo w przypadku dużego zainteresowania decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby, których dokumenty zostały zarejestrowane już po rozdysponowaniu pieniędzy, trafią na listę rezerwową. Oznacza to dla nich, że na dofinansowanie mogą liczyć tylko, jeśli ktoś wcześniej nie dostanie kredytu albo zwyczajnie zrezygnuje.

Sierpniowa transza w ramach MdM nie jest ostatnią, bo program będzie działał jeszcze w przyszłym roku, który będzie ostatnim rokiem funkcjonowania programu. Transza pieniędzy na 2018 r. zostanie udostępniona w styczniu.

Dla kogo program MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych zapewnia dofinansowanie do kredytu hipotecznego na pierwsze mieszkanie. O dofinansowanie może ubiegać się każdy, kto nie ukończył 35. roku życia (lub ukończy 35. rok życia w 2017 roku) oraz nie był dotychczas właścicielem nieruchomości mieszkalnej. ten ostatni wymóg nie dotyczy osób wychowujących co najmniej troje dzieci.

Dofinansowanie można uzyskać na zakup mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Lokal może mieć maksymalnie powierzchnię 75 m kw. (lub 85 m kw. w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci). Dom jednorodzinny może z kolei mieć maksymalnie powierzchnię 100 m kw. (lub 110 m kw. w przypadku osób wychowujących co najmniej troje dzieci).

Wnioski o dofinansowanie kredytu w programie MdM przesyłane są za pośrednictwem banków do Banku Gospodarstwa Krajowego. Beneficjent musi zaciągnąć kredyt na co najmniej połowę ceny nieruchomości, na minimalny okres 15 lat. Pożyczka musi być udzielona w polskiej walucie.

Z informacji resortu infrastruktury i budownictwa wynika, że wygaszany program MdM ma być zastąpiony przez jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego - Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM). IKM będą wsparciem dla oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Autor: ps/ms / Źródło: Open Finance, PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Zieliński/PAP/Infografika/Shutterstock