Dług publiczny we wrześniu wzrósł o kilka miliardów złotych

Pieniądze

"Trzy, pięć lat" szybkiego rozwoju. Eksperci nie obawiają się kryzysuTVN24 BiS
wideo 2/3

Dług Skarbu Państwa na koniec września wzrósł do niemal 941 miliardów złotych - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

"Według szacunkowych danych, zadłużenie SP na koniec września 2017 r. wyniosło ok. 940,8 mld zł, co oznaczało wzrost o 4,3 mld zł (0,5 proc.) mdm i o 12,1 mld zł (1,3 proc.) wobec końca 2016 r." - podano w komunikacie.

Nadwyżka budżetowa

Miesiąc wcześniej, na koniec sierpnia zadłużenie Skarbu Państwa wyniosło 936 mld 501,5 mln zł, co oznaczało wówczas spadek o 3 mld 429,6 mln zł (0,4 proc.) w porównaniu z końcem lipca.

Resort finansów wytłumaczył, że generalny spadek zadłużenia w sierpniu 2017 r. był głównie wypadkową ujemnych potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa, w tym nadwyżki budżetu państwa, zmniejszenia stanu środków na rachunkach budżetowych, przekazania obligacji na zwiększenie funduszu statutowego Banku Gospodarstwa Krajowego.

Natomiast wzrost zadłużenia od początku 2017 r., poinformowało MF, był głównie wypadkową ujemnych potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa, wzrostu stanu środków na rachunkach budżetowych, związanego z gromadzeniem środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych oraz umocnienia złotego wobec głównych walut.

Autor: MS / Źródło: PAP