Pieniądze

Zbliża się podzielna płatność. Zwroty podatku VAT mają "istotnie przyspieszyć"

Pieniądze

Na tle innych krajów Europy nasz system zwrotu VAT, jest stosunkowo szybki

Prace nad wprowadzeniem mechanizmu split payment, czyli podzielonej płatności wychodzą z fazy koncepcyjnej i wchodzą w fazę projektową - poinformował w Sejmie wiceminister finansów Paweł Gruza. Wskazał, że dzięki temu firmy będą szybciej dostawać zwrot VAT.

Gruza przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki i rozwoju informację o wpływie dokonanej w styczniu tego roku zmiany przepisów regulujących zwrot podatku VAT na kondycję polskich przedsiębiorców.

Zwrot VAT-u

Poinformował, że z zebranych przez resort finansów danych wynika, że na tle innych krajów Europy nasz system zwrotu VAT, jest stosunkowo szybki.

- Nawet w krajach "starej Unii", niektóre państwa mają znacznie dłuższe terminy zwrotu VAT-u, nawet tryb przyspieszony jest u nich dłuższy niż nasz najdłuższy termin - powiedział.

Jego zdaniem patrząc na terminy zwrotów VAT trzeba brać pod uwagę nie tylko ostatnie zmiany, ale stan obecnej legislacji i praktyki w kontekście tego, co się dzieje w Europie.

Dodał, że w Niemczech w ogóle nie ma nominalnego terminu na zwrot VAT firmie, ale np. w Wielkiej Brytanii podatek zwraca się w terminie 10 dni.

- Średnia unijna jest faktycznie dłuższa niż to, co mamy w Polsce. Te delikatne zmiany (...) nie zmieniają generalnego obrazu naszego systemu, który polega na tym, że stosunkowo szybko zwracamy VAT - podkreślił.

Wyjaśnił, że sensem ostatnich zmian, które ułatwiają wstrzymywanie zwrotu VAT, jest możliwość weryfikacji przez fiskusa łańcucha dostaw.

Według niego polskie traciło miliardy należnych dochodów. Podkreślił, że dziś fiskus ma nowe możliwości działania - prewencyjne.

Podzielna płatność

Gruza zapowiedział kolejne zmiany przepisów. Poinformował, że ministerstwo wychodzi z fazy koncepcyjnej do projektowej przy budowie mechanizmu podzielonej płatności - split payment.

- To będzie polegać na tym (...), żeby poprzez wykreowanie bezpiecznej przestrzeni w infrastrukturze rachunków bankowych, w której może się poruszać VAT należny i naliczony przedsiębiorstw, spowodować przyspieszenie tych zwrotów - wyjaśnił.

Dodał, że mowa jest o "istotnym przyspieszeniu".

Z przedstawionych przez MF posłom danych wynika, że w 2016 r. organy podatkowe dokonały zwrotów VAT na łączną kwotę prawie 94 mld zł, wstrzymano zwroty na ok. 3,5 mld zł.

Zgodnie z dotychczasowymi informacjami resortu finansów, split payment ma przewidywać, że sprzedawca będzie otrzymywać kwotę netto na swój rachunek podstawowy, natomiast VAT wpływałby na jego specjalne konto VAT. Z tego konta firma mogłaby płacić VAT naliczony na fakturach, które otrzymuje od swoich dostawców. Różnica byłaby odprowadzana do urzędu skarbowego.

Autor: MS / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości