Rosną wpływy do budżetu z VAT. Koniec "wrzucania pustych faktur w koszty"

Pieniądze

Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VATtvn24
wideo 2/4

Wkrótce Ministerstwo Finansów będzie mogło ustalić zakres tzw. pustych faktur i ustalić emitentów tego tupu dokumentów także w przeszłości - poinformował w środę wiceminister finansów Paweł Gruza.

Jak mówił Gruza, "dzięki nowym informatycznym narzędziom będziemy w stanie znaleźć te faktury w rozliczeniach podatników, którzy nadużywają prawa i nadużywają tego typu instrumentów". Wiceminister zwrócił przedsiębiorcom uwagę na to, aby "absolutnie nie korzystali z tego typu nadużycia i spojrzeli w swoje rozliczenia, czy w przeszłości tego typu faktur w odliczeniu podatku naliczonego czy w kosztach podatkowych dla celów podatków dochodowych nie mają, ponieważ będzie niedługo taki moment, że będziemy w stanie bardzo precyzyjnie określić te obszary nadużyć". Gruza zaznaczył, że MF będzie także koncentrować uwagę na tzw. handlu konsumenckim, czyli na dostawie towarów i usług do odbiorcy ostatecznego.

Uszczelnienie podatków

Dyrektor departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Tomasz Strąk ocenił na konferencji prasowej, że "nie można uszczelniać systemu podatkowego częściowo"

- Jeżeli mielibyśmy dobrą koniunkturę i nie mieli działań ukierunkowanych na opodatkowanie finalnej konsumpcji, to znowu byłby to utracony dochód i przekreślałby sukcesy w innych obszarach uszczelnienia VAT-u - dodał. Z kolei wiceminister w MF Paweł Gruza podkreślił, że "główną przyczyną uszczelnienia VAT jest determinacja rządu, Ministerstwa Finansów, a teraz jeszcze Krajowej Administracji Skarbowej". Dodał, że instrumenty uszczelniające system są wprowadzane od 2016 roku i ich liczba "będzie się pogłębiać". - Te instrumenty są oparte o nowoczesne systemy Big Data i będziemy te nowe instrumenty implementować - powiedział. Ocenił ponadto, że "wrzucanie pustych faktur w koszty, czy w odliczenie VAT-owskie graniczy z niepoczytalnością podatkową".

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: