Pieniądze

Problem ze spadkami dla firm. Resort finansów ponownie zmieni prawo

Pieniądze

[object Object]
Morawiecki: To my wprowadziliśmy temat walki z rajami podatkowymitvn24
wideo 2/3

Korzystne dla sukcesorów firm rodzinnych zmiany podatkowe wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia tego roku; projekt przyjął Komitet Stały Rady Ministrów - poinformował dyrektor departamentu podatków dochodowych w resorcie finansów Maciej Żukowski. Nie oznacza to jednak przywrócenia poprzednich regulacji.

Chodzi o projekt nowelizacji "niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności i ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne". Jest to odpowiedź na zmiany w ustawie o CIT i PIT, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

Zawierają one niekorzystne dla sukcesorów firm rodzinnych regulacje podatkowe. Pozbawiają ich prawa do rozliczania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych, nabytych w drodze spadku lub darowizny. Zmiany te spotkały się z krytyką przedstawicieli firm rodzinnych.

Spadki i darowizny

- Starając się zapobiegać optymalizacjom podatkowym, być może poszliśmy trochę za daleko. Dlatego chcielibyśmy zmienić przepisy podatkowe dotyczące spadkobrania firmy i przekazania jej w formie darowizny - powiedział Żukowski.

Wyjaśnił, że nie oznacza to przywrócenia poprzednich regulacji, obowiązujących do końca zeszłego roku. Zgodnie z projektem obdarowany będzie mógł przyjąć wartość składników majątku określoną przez darczyńcę i będzie mógł kontynuować ich amortyzację.

- Proponujemy, aby w przypadku darowizny, osoba obdarowana mogła kontynuować odpisy amortyzacyjne dokonywane przez darczyńcę. Inaczej sprawa się ma w przypadku spadkobrania - chcemy dać możliwość amortyzowania majątku od wartości przejmowanego spadku - poinformował dyrektor.

Jego zdaniem z perspektywy ministra finansów, zmiany takie powinny z jednej strony wyjść naprzeciw oczekiwaniom podatników, a jednocześnie zabezpieczać interesy Skarbu Państwa.

Żukowski wyjaśnił, że projekt został już przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów, który nie wprowadził do niego zmian.

Zmiana prawa

- Mamy nadzieję, że projekt szybko trafi pod obrady Rady Ministrów i jeszcze w tym kwartale zmiana wejdzie w życie. To nie są kontrowersyjne przepisy, projekt jest stosunkowo krótki i bardzo prosty. Nie wiem, jaka będzie kolejność prac parlamentu, ale uważam, że prace nad tymi zmianami można by przeprowadzić szybko - ocenił Żukowski.

Według niego zmiany mogą wejść w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2018 r. Uchroniłoby to podatników przed niekorzystnymi konsekwencjami stosowania przepisów, które zaczęły obowiązywać od tej daty. Żukowski nie wykluczył jednak, że "teoretycznie" ktoś może zostać objęty ich reżimem.

- Nie mamy jednak sygnałów, żeby w ogóle tak sytuacja miała miejsce. Nie ma takiego problemu. Jeżeli nowela zostanie uchwalona stosunkowo szybko, to myślę, że wszystko odbędzie się bez strat dla podatników - powiedział dyrektor.

Żukowski wyjaśnił, że jeżeli jednak zdarzyłoby się, iż jakiś przedsiębiorca zostałby w praktyce pozbawiony możliwości amortyzacji, to będzie mógł skorygować rozliczenie.

Autor: MS / Źródło: PAP (Wojciech Jagielski)

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości