Fiskus odpuszcza słupom? "Zmiana filozofii działania"

Pieniądze

CBŚP rozbiła grupę wyłudzającą podatek VATCBŚP
wideo 2/4

Krajowa Administracja Skarbowa nie powinna tracić energii na tzw. słupy, które służą wyłudzaniu VAT - twierdzi "Puls Biznesu", przytaczając nowe wytyczne dla urządników. Absolutnie nie ma planu, który zakładałby zaniechanie prowadzenia czynności względem firm, które naruszają przepisy - twierdzi resort finansów, ale przyznaje, że chce zmienić "filozofię działania".

Zdaniem gazety w połowie kwietnia kontrolerzy KAS otrzymali nowe wytyczne dotyczące postępowań z art. 108 ustawy o VAT, który jest najpopularniejszą podstawą wydania decyzji w wyłudzeniach tego podatku. "Postępowania te powinny zostać przeanalizowane pod kątem umorzenia (…), jeśli z materiału dowodowego będzie wynikało, iż „podatnik” prowadził fikcyjną działalność — brak faktycznej strony postępowania" - pisze w notatce, do której dotarł „Puls Biznesu” naczelnik jednego z urzędów celno-skarbowych. Co więcej kontrolerzy mogą nie prowadzić kontroli, nawet jeśli należny podatek jest możliwy do odzyskania - pisze "PB". Jednak tu, jak wynika z cytowanej notatki, kontrolerzy "powinni kierować się indywidualnymi przesłankami w tym zakresie".

"Przy ul. Świętokrzyskiej doszli też do wniosku, że nie warto tracić energii na tzw. słupy, które służą wyłudzaniu VAT, bo pieniędzy od nich budżet i tak nie zobaczy" - pisze "PB".

Wyjaśnienia resortu

O te wytyczne zapytaliśmy resort finansów. "Absolutnie nie ma planu, który zakładałby zaniechanie prowadzenia czynności względem firm, które naruszają przepisy. W drodze postępowania karnego organizatorzy tzw. firm-słupów powinni ponieść odpowiedzialność majątkową i taka jest intencja działania komunikowana urzędom celno-skarbowym" - wyjaśnia ministerstwo w przesłanym oświadczeniu.

"Zamierzamy dokonać istotnej zmiany filozofii działania wobec tzw. słupów podatkowych. Chcemy skupić się na zapobieganiu popełnianiu przestępstw skarbowych (np. niedopuszczenie do rejestracji lub wyrejestrowanie), a dowody gromadzić w postępowaniu przygotowawczym, a nie w postępowaniu administracyjnym" - twierdzi ministerstwo.

"Wychodzimy też z założenia, że zasadą powinno być współdziałanie Urzędów Celno-Skarbowych i prokuratury. To w celu zwalczania wyłudzeń nienależnego zwrotu VAT oraz z powodu dużej skali występowania innych kategorii przestępstw skarbowych od 1 marca utworzono Urzędy Celno-Skarbowe" - czytamy w stanowisku.

"Puls Biznesu" przywołuje dane Najwyższej Izby Kontroli, z których wynika, że 2016 rok był rekordowy pod względem wykrycia przez organy kontroli skarbowej fikcyjnych faktur. Zostały one wystawione w sumie na 104 mld zł. Na podstawie art. 108 ustawy o VAT wymierzono należny podatek w wysokości 162,3 mln zł.

Autor: KN/bgr / Źródło: Puls Biznesu, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock