Co z ulgami na dzieci i wspólnym PIT-em małżonków? Resort finansów wyjaśnia

Pieniądze

Likwidację ulg na dzieci uderzyłaby w rodziny, MF nie prowadzi nad tym prac

Ministerstwo Finansów informuje, że nie prowadzi prac zakładających likwidację ulg na dzieci oraz wspólnego rozliczania się z małżonkiem - zapewnił resort finansów w komunikacie.

Jak się okazuje, komunikat został wydany ze względu na niejasną wypowiedź wiceministra finansów Leszka Skiby, która "została błędnie zinterpretowana przez dziennikarza" - poinformowało MF.

Ulgi dla rodzin

Minister Skiba odpowiadając w Sejmie na pytanie posłanki PO stwierdził, że przy konstrukcji jednolitego podatku nie zostanie wykorzystany pomysł PO dzielenia dochodu przez liczbę osób w rodzinie, czyli rodziców i dzieci.

"Rząd premier Beaty Szydło już wprowadził wspierający rodziny program Rodzina 500 plus, nie ma więc potrzeby wprowadzania nowych prorodzinnych preferencji podatkowych" - stwierdza MF w komunikacie.

Przedstawiane dotąd rozwiązania reformy podatków przygotowywane są przez zespół międzyresortowy w Kancelarii Premiera rady Ministrów.

Jednolity podatek

Skiba odpowiadał w czwartek w Sejmie m.in. na pytania poseł Izabeli Leszczyny z PO dotyczące planu wprowadzenia tzw. jednolitego opodatkowania. Leszczyna wskazała, że przed wyborami PO zaprezentowała koncepcję jednolitego podatku związanego bardzo silnie z jednolitym kontraktem na pracę. Projekt ten uwzględniał w podatku dochód na osobę w rodzinie, czyli jeśli pracowałoby dwoje rodziców, którzy mają pięcioro dzieci, to ich dochód dzielony byłby przez siedem. Wiceminister przyznał, że w koncepcji, która była ogłoszona przed wyborami, rzeczywiście dochód był dzielony na osoby w rodzinie.

- W sytuacji, w której PiS przygotowało kluczowy z punktu widzenia społecznego program 500 plus, to tym mechanizmem udało się osiągnąć ten najważniejszy cel, jakim jest wsparcie polityki prorodzinnej, ograniczenie nierówności społecznej, wsparcie osób, rodzin, które posiadają dzieci, wsparcie rodzin w procesie, w trudnym obowiązku wychowywania dzieci, tak żeby te osoby to wsparcie materialne mogły otrzymać od państwa - mówił Skiba.

Wyjaśnił, że z tego powodu, wydaje się, nie jest kluczowe, aby łączyć ze sobą rozwiązania. Z jednej strony jest właśnie pewien podatkowy mechanizm dodatkowy – oprócz oczywiście naturalnej ulgi w podatku – ale ten dodatkowy element, jakim byłoby dzielenie tego na osobę w rodzinie, jest z 500 plus - powiedział.

Pomoc dla rodzin

Wyjaśnił, że ministerstwo chce, aby program Rodzina 500 pls i te instrumenty tworzyły całość. Chce także sprawdzić, po jakimś okresie funkcjonowania programu 500+, które mechanizmy warto jeszcze uzupełnić. - Na pewno pojawi się też refleksja nad tym, jakie instrumenty podatkowe mogą te działania uzupełniać. Na pewno intencja jest taka, że to, co jest, czyli odliczenie na dzieci, pozostanie w tym mechanizmie jednolitej daniny - podkreślił Skiba.

Wojciechowski: Jednolity podatek ma zmniejszyć obciążenia:

Wojciechowski: Jednolity podatek ma zmniejszyć obciążeniaTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP