Polska nie rezygnuje z przejęcia elektrowni od Francuzów. Minister wyjaśnia

Pieniądze

Wikipedia (CC BY SA 3.0)Elektrownia kondensacyjna w Rybniku

Ministerstwo Energii myśli o poszerzeniu konsorcjum do oferty na zakup aktywów EDF - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Myślimy o poszerzeniu konsorcjum - powiedział Tchórzewski pytany o ofertę złożoną przez polskie spółki na zakup aktywów EDF. Minister nie chciał podać szczegółów, ale zaznaczył, że nie musi to być koniecznie spółka krajowa.

Oferta zakupu

Wstępną, niewiążącą ofertę na zakup aktywów EDF w Polsce złożyły w połowie września wspólnie PGE, Enea, Energa i PGNiG Termika. Oferta wpłynęła poza harmonogramem procesu sprzedaży i nie była brana pod uwagę przez sprzedającego. Dwa tygodnie temu spółki złożyły nową ofertę w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia obowiązywania wrześniowej oferty. - Potrzeba Francuzów wynikła znienacka, z zaskoczenia. Zorganizowanie pieniędzy o skali mniej więcej 1 mld euro, bo na tyle mogę ogólnie oceniać to jako energetyk, ale przy wycenie nie uczestniczyłem, zorganizowanie konsorcjum, które by zapewniło takie środki i ustalenie z czego trzeba zrezygnować, aby te pieniądze się znalazły nie było takie proste - powiedział Tchórzewski. Polski rząd nie wydał zgody na podział EDF Polska, co było elementem sprzedaży aktywów w Polsce. EDF negocjował sprzedaż aktywów kogeneracyjnych na rzecz IFM Investors oraz Elektrowni Rybnik na rzecz EPH.

EDF Polska

EDF, czyli Electricité de France, to istniejące od 1946 roku francuskie przedsiębiorstwo z przeważającym udziałem państwa w akcjonariacie, zajmujące się dostarczaniem energii. We Francji firma jest monopolistą; działa też w innych krajach Europy oraz w Ameryce.

Przedsiębiorstwo od 17 lat działa także na polskim rynku. EDF Polska zatrudnia w naszym kraju 3 tys. pracowników.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0)

Tagi:
Raporty: