Lewandowski wart tyle, co dwie reprezentacje Irlandii Północnej

Pieniądze


Kopciuszek turnieju, Irlandia Północna to pierwszy rywal Polaków na Mistrzostwach Europy. Gdyby brać pod uwagę tylko wyceny zawodników obu reprezentacji, to jesteśmy murowanym faworytem do zwycięstwa. Sam bowiem Robert Lewandowski jest wart tyle ile... dwie reprezentacje Irlandii Północnej.

Gwiazda Bayernu Monachium i reprezentacji Polski według fachowego portalu Transfermarkt jest wyceniany na 75 mln euro. To zdecydowanie najwięcej wśród wszystkich zawodników, którzy wybiegną w niedzielę na murawę Stade de Nice.

Debiutanci

To także zdecydowanie więcej niż łączna wartość wszystkich zawodników, którzy znaleźli się w kadrze Irlandii Północnej na turnieju we Francji. Nasi grupowi rywale, którzy debiutują na Mistrzostwach Europy wyceniani są na 38,10 mln euro.

W 23-osobowej kadrze podopiecznych Michaela O'Neilla najwięcej - 6 mln euro - warci są: pomocnik Steven Davis oraz obrońca Jonny Evans. Na co dzień grający w klubach ligi angielskiej, odpowiednio Southampton oraz West Bromich Albion.

Duże zagrożenie dla naszych obrońców może stwarzać także Kyle Lafferty, który z 7 golami znalazł się na czwartym miejscu najlepszych strzelców eliminacji do Mistrzostw Europy. Wygrał je Robert Lewandowski z 13 golami.

Lafferty na co dzień zawodnik Norwich City wyceniany jest na 2 mln euro.

Nie tylko Lewandowski

Polska tymczasem wyceniana jest na bagatela 193,5 mln euro. Tak duża wartość naszej kadry, to w znacznej mierze zasługa Lewandowskiego, ale nie należy zapominać także o innych zawodnikach.

Na 30 mln euro ustalono bowiem wartość rynkową Grzegorza Krychowiaka, którego w ostatnich tygodniach łączono nawet z przenosinami do FC Barcelony. Zawodnik Sevilli, z którą w minionym sezonie sięgnął po zwycięstwo w Lidze Europy ma za sobą kolejny udany sezon.

12 mln euro to tymczasem wartości rynkowe Piotra Zielińskiego oraz Wojciecha Szczęsnego, którzy w ostatnim sezonie grali w klubach włoskiej Serie A, odpowiednio Empoli oraz AS Roma. O 2 mln euro mniej, według Transfermarkt, warci są Kamil Glik z Torino oraz Arkadiusz Milik z Ajaxu Amsterdam.

Średnia wartość rynkowa dla zawodników reprezentacji Polski to 8,41 mln euro. Podczas gdy Irlandii Północnej to 1,66 mln euro.

Zobacz materiał z obozu Polaków tuż przed meczem z Irlandią Północną:

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl