Ostrzeżenie przed mailami od oszustów. Mogą wykraść pieniądze z konta

TVN24 Biznes

Darknet, czyli ciemna strona internetuTVN24 BiS
wideo 2/4

mBank ostrzega przed fałszywymi wiadomościami od przestępców podszywających się pod bank. "Pobranie i uruchomienie załącznika może powodować zainstalowanie na komputerze złośliwego oprogramowania" - czytamy w komunikacie. Jak dodano, w efekcie może to doprowadzić do kradzieży środków z kont bankowych klienta.

Jak czytamy w komunikacie, przestępcy wysyłają wiadomości, w której informują o zarejestrowaniu zlecenia przelewu. Zawiera ona załącznik w formacie PDF lub link kierujący do strony z plikiem PDF do pobrania.

"Po otwarciu dokumentu pojawia się ostrzeżenie o nieaktualnej wersji programu Adobe Acrobat Reader oraz zablokowaniu możliwości przeglądania jego zawartości. W komunikacie jest również link prowadzący do strony z rzekomą aktualizacją tego programu" - czytamy.

Przedstawiciele banku ostrzegają, że pobranie i uruchomienie pliku z takiej strony może powodować zainstalowanie na komputerze złośliwego oprogramowania.

"Instalacja złośliwego oprogramowania może skutkować przejęciem przez cyberprzestępców kontroli nad urządzeniem, przesyłaniem do nich wpisywanych przez danych (np. loginy i hasła do konta bankowych), wyświetlaniem fałszywych komunikatów, mających na celu wyłudzenie poufnych danych (np. kod SMS), a także kradzieżą środków z kont bankowych" - wskazano.

Co zrobić?

Jak wskazano, w przypadku uruchomienia załącznika lub pobrania pliku ze strony należy jak najszybciej przeskanować komputer programem antywirusowym w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

Dodatkowo, w takiej sytuacji powinniśmy również zmienić hasło do serwisu transakcyjnego mBanku oraz wszystkich innych kont bankowych, pocztowych i portali społecznościowych. Co ważne, w tym celu korzystając z innego komputera.

Przedstawiciele banku wskazali również, że w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się infolinią.

Nie pierwszy raz

Przypomnijmy, że to nie jedyne ostrzeżenie, które pojawiło się w ostatnich tygodniach. Na początku sierpnia przed złośliwą aplikacją podszywającą się pod bank ostrzegał Bank Zachodni WBK.

W minionym miesiącu PKO BP i ING Bank Śląski zamieściły na swoich stronach ostrzeżenia przed złośliwym oprogramowaniem na smartfony, które podszywa się pod komunikaty aplikacji mobilnych lub serwisów transakcyjnych.

Jeszcze wcześniej informowaliśmy o złośliwej aplikacji, przed którą ostrzegał mBank. Hakerzy mogą dzięki niej na przykład przechwycić kody autoryzacyjne do przelewów.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock