Ugody z frankowiczami w dużym banku. Są nowe dane

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Kiedy będą obniżone stopy procentowe w Polsce? Odpowiada Adam Glapiński (wypowiedź z 5 stycznia 2023)
Kiedy będą obniżone stopy procentowe w Polsce? Odpowiada Adam Glapiński (wypowiedź z 5 stycznia 2023)TVN24
wideo 2/6
TVN24Kiedy będą obniżone stopy procentowe w Polsce? Odpowiada Adam Glapiński

mBank poinformował w poniedziałek, że klienci spłacający kredyty we franku szwajcarskim podpisali do tej pory ponad 2800 ugód. mBank rozpoczął oferowanie ugód frankowych na początku listopada ubiegłego roku. Niedawno informacje w tej sprawie przekazywał też PKO Bank Polski. 

mBank na początku listopada 2022 roku, po zamknięciu fazy pilotażu, rozpoczął oferowanie ugód frankowych. W ciągu trzech miesięcy bank zawarł z klientami ponad 2800 ugód dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

Program ugód z frankowiczami w mBanku

Jak przekazano, każdy klient, który nie otrzymał jeszcze oferty ugody, może o nią zawnioskować samodzielnie na stronie mbank.pl/ugody. "Propozycja banku podlega negocjacjom" - zaznaczyli przedstawiciele mBanku.

Ugoda w mBanku polega na przewalutowaniu dotychczasowego kredytu we franku na złote. Jednocześnie zredukowany zostaje kapitał pozostający do spłaty. Warunki umorzenia są ustalane indywidualnie i podlegają negocjacjom. Zgodnie z propozycją banku przewalutowany kredyt ma być oprocentowany zmienną lub okresowo stałą stopę procentową. Bank proponuje stałe oprocentowanie w wysokości 4,99 proc.

Według zapowiedzi, mBank planuje zaoferować ugodę wszystkim klientom spłacającym kredyty hipoteczne we frankach do połowy 2023 roku.

"Informację o propozycji ugody bank przekazuje m.in. mailem. Szczegółowe warunki klienci negocjują telefonicznie z wyznaczonym doradcą banku. Dlatego warto zadbać o aktualność danych kontaktowych podanych bankowi. Ugodę podpisuje się w wybranej placówce banku podczas jednej wizyty. Nie ma konieczności zatwierdzenia ugody przed sądem polubownym" - wyjaśniono w komunikacie.

Inne banki

PKO Bank Polski poinformował w połowie stycznia br., że zawarł do tej pory ponad 20 tys. ugód z frankowiczami. Bank obserwuje zwiększoną liczbę wniosków składanych przez klientów "mimo wysokiego poziomu złotowych stóp procentowych". Największy bank w Polsce w październiku 2021 roku uruchomił program ugód dla kredytobiorców frankowych, który zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku był kredytem złotowym

Program ugód dotyczących kredytów frankowych uruchomiono też m.in. w Banku Ochrony Środowiska. O pilotażu ugód informowały też BNP Paribas, Santander Bank Polska oraz Bank Pekao.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pawel Bednarz / Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości