TVN24 Biznes | Pieniądze

Klienci kolejnych dużych banków na celowniku oszustów. Sześć podmiotów na liście ostrzeżeń

TVN24 Biznes | Pieniądze

Aktualizacja:
Autor:
mp,
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]
Nagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]Policja w Piasecznie
wideo 2/4
Policja w PiasecznieNagranie rozmowy z podającym się za pracownika banku [fragment]

Oszuści znów podszywają się pod strony internetowe dużych banków - ostrzega zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Tym razem chodzi o Credit Agricole, Alior Bank i Bank Millennium. We wczorajszym komunikacie zespół ostrzegał przed przestępcami podającymi się za mBank, BNP Paribas oraz ING Bank Śląski.

"Uwaga! Zidentyfikowaliśmy kolejne banki, pod które podszywają się oszuści: Credit Agricole, Alior Bank, Bank Millennium. Fałszywe panele logowania wyglądają bardzo podobnie do prawdziwych (łatwo o pomyłkę). Wprowadzone tam hasła trafiają jednak bezpośrednio w ręce oszustów!" - alarmuje w najnowszym wpisie zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

mBank, BNP Paribas i ING na poprzedniej liście

W środę na profilu CSIRT KNF zamieszczono ostrzeżenie przed atakami na klientów bankowości elektronicznej. "Uwaga! Ostrzegamy przed fałszywymi stronami podszywającymi się pod: @mBankpl, @BNPParibas_PL, @ING__Polska" - czytamy we wpisie.

Jak wskazano, "wprowadzone na takich stronach hasła trafiają bezpośrednio w ręce oszustów". "Nie dajcie się okraść i zawsze dokładnie sprawdzajcie adres strony!" - radzą przedstawiciele zespołu cyberbezpieczeństwa.

Paweł Piekutowski z CSIRT KNF podał, że adresy niebezpiecznych stron to: https://login.profile-5992[.]xyz https://goonline.platnos-5992[.]xyz oraz https://online.profile-5991[.]xyz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ostrzeżenia przed oszustami

To kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie przed cyberprzestępcami. Pod koniec października PKO BP ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod bank. Jak informowano, cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z rzekomymi potwierdzeniami opłacenia składek. Na celowniku oszustów znaleźli się również m.in. klienci Banku Pekao i mBanku.

Oszuści podszywają się również pod Ministerstwo Finansów i wysyłają e-maile z informacją o rzekomej zaległości w płatności podatku.

Wzmożoną aktywność oszustów potwierdzają dane. W trzecim kwartale 2021 roku zablokowano ponad 2,3 tysiąca prób wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 85 milionów złotych. To najwyższy poziom od 2009 roku - poinformował Związek Banków Polskich.

Autor:mp, mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości