500 plus i nie tylko. Będą ułatwienia dla składających wnioski

Pieniądze

fcd89c7d-ab46-4a65-b03b-709e6ae42cec

- Do końca roku chcemy ułatwić składanie drogą internetową, za pośrednictwem profilu zaufanego, wniosków o pięć świadczeń: 500 plus, becikowego, świadczeń rodzinnych, świadczenia rodzicielskiego i Karty Dużej Rodziny - zapowiedział wiceszef resortu rodziny Bartosz Marczuk. Wyjaśnił, że od tego tygodnia profil zaufany można zakładać za pośrednictwem bankowości elektronicznej w PKO BP, ale wkrótce dołączą kolejne banki.

Marczuk ocenił , że uruchomiona możliwość składania wniosków o 500 plus za pośrednictwem bankowości elektronicznej okazała się dużym ułatwieniem, z którego chętnie korzystano.

Tysiąc złotych na dziecko. Komu przysługuje becikowe i jak otrzymać świadczenie?

Najwięcej wniosków drogą elektroniczną składano w pierwszych dniach, ok. 95 proc. złożono za pośrednictwem banków, a można to też było zrobić przez system Emp@tia, platformę ePUAP oraz PUE ZUS.

Wniosek przez internet

W sumie 20 proc. wniosków o świadczenie wychowawcze rodzice złożyli przez internet. Ta forma cieszyła się największą popularnością w woj. mazowieckim (27 proc.), śląskim i dolnośląskim (po 25 proc.). - Ponieważ wyszło tak dobrze, to pani minister dała zielone światło do tego, żeby ten proces digitalizacji posuwać do przodu. My już nad tym procesem bardzo intensywnie pracujemy - powiedział Marczuk.

Profil zaufany

Przypomniał, że od tego tygodnia profil zaufany można zakładać za pośrednictwem bankowości elektronicznej, na razie w jednym banku - PKO BP, ale - jak podkreślił - wkrótce dołączą kolejne. Zwrócił przy tym uwagę, że obecnie jest w Polsce 16 mln użytkowników bankowości elektronicznej. - My, jako usługodawcy dla Polaków, chcielibyśmy wykorzystać ten moment, żeby do końca tego roku umożliwić składanie wniosków online za pośrednictwem profilu zaufanego o pięć świadczeń" - zapowiedział wiceminister. Jak wyjaśnił, chodzi o: świadczenie wychowawcze, świadczenia rodzinne, świadczenie rodzicielskie, tzw. becikowe oraz Kartę Dużej Rodziny. - Chcielibyśmy, żeby do końca tego roku wszystko można było załatwić online, bez wychodzenia z domu, bez wizyty w urzędzie, bez żadnych zaświadczeń - mówił Marczuk.

- Ja sam mam pięcioro dzieci i wciąż - wstyd się przyznać - nie mam Karty Dużej Rodziny, ale żartuję ze swoimi pracownikami, że dopóki nie będę mógł tego zrobić online, dopóty tego nie zrobię. Więc śmieję się, że robię to dla siebie - żartował wiceminister.

Marczuk uczestniczył w konferencji Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podsumowującej pół roku obowiązywaniu programu Rodzina 500 plus.

Zobacz, kulturalne 500 plus:

Autor: mb//ms / Źródło: PAP