Kolejna zachęta od MF: za nagrody z Loterii Paragonowej nie zapłacisz podatku

Pieniądze

Pierwsze losowanie nagrody głównej - Opla Astra nastąpi 16 listopada

Nagrody w Narodowej Loterii Paragonowej będą zwolnione z podatku dochodowego - zdecydował minister finansów Mateusz Szczurek, wydając specjalne rozporządzenie w tej sprawie. Zgodnie z danymi MF w październiku zarejestrowano prawie 17 mln paragonów.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych od nagród otrzymanych w Loterii Paragonowej nie będzie pobierany zryczałtowany 10-proc. podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu otrzymania nagród rzeczowych. Nie będzie też konieczne wystawienie rocznej deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR.

Bez podatku

Rozporządzenie wejdzie w życie 18 listopada 2015 r. i obejmie dochody z tytułu nagród otrzymanych od 1 listopada 2015 r. do 31 stycznia 2017 r. "Podczas pierwszego miesiąca loterii Polacy zarejestrowali blisko 17 milionów paragonów fiskalnych, z czego prawie 375 tys. to paragony z branży: fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne, która jest pierwszą z czterech branż premiowanych w loterii" - wynika z komunikatu MF. Średnio na godzinę Polacy rejestrowali w październiku około 23 tys. paragonów, dziennie – pół miliona. Spośród paragonów zgłoszonych w październiku prawie 375 tys. to paragony z branży: fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne, która jest pierwszą z czterech branż premiowanych w loterii. Ostatniego dnia października Polacy zarejestrowali ponad 2,3 miliona paragonów.

Losowanie nagród

Pierwsze losowanie nagrody głównej - Opla Astra nastąpi 16 listopada br. na antenie TVP Regionalna, losowanie nagród dodatkowych iPadów i tabletów - 27 listopada (transmisja na kanale Youtube loterii). Losowania te będą dotyczyć paragonów zarejestrowanych w październiku – pierwszym miesiącu trwania loterii. Losowanie nagrody specjalnej z pierwszej premiowanej branży – fryzjerstwo i kosmetyka odbędzie się 18 stycznia 2016 r. w TVP Regionalna. W tym wypadku nagrodą jest Opel Insignia. Narodowa Loteria Paragonowa to akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów, której celem - jak podkreśla resort finansów - jest uświadomienie Polakom, jak ważna jest ich rola w kształtowaniu uczciwego obrotu gospodarczego. Biorąc paragon, wspieramy bowiem uczciwych przedsiębiorców i uczciwą konkurencję między nimi.

Autor: msz/ / Źródło: PAP