Pieniądze

Liderka ta sama, debiut Anny Lewandowskiej. Lista najbogatszych Polek

Pieniądze

Lista 100 najbogatszych Polaków według "Wprost"tvn24bis
wideo 2/4

Niemal 25 miliardów złotych - tyle na swoim koncie zgromadziło 50 najbogatszych Polek. Ich listę opublikował tygodnik "Wprost". Na pierwszym miejscu - bez zmian - króluje Dominika Kulczyk. W zestawieniu zadebiutowało osiem kobiet w tym Anna Lewandowska.

Aby znaleźć się na tegorocznej liście 50 najbogatszych Polek tygodnika "Wprost" trzeba było zgromadzić majątek o wartości 40 mln złotych.

W pierwszej piątce zestawienia nie zaszły żadne zmiany.

1. Dominika Kulczyk - 7 mld złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 1

Majątek w poprzednim rankingu: 7,7 mld złotych

Dominika jest też współzałożycielką, inicjatorką, a także prezesem zarządu rodzinnej fundacji Kulczyk Foundation. Powstała w lipcu 2013 roku, a jej zadaniem jest "pomóc organizacjom i ludziom efektywnie pomagać". Angażuje się również biznesowo. Miliarderka przejęła kontrolę nad Polenergią, zapowiadając że zrobi ze spółki lidera energii odnawialnej w Polsce. Buduje również własny fundusz inwestycyjny, który ma inwestować w technologie rozwiązujące ważne problemy społeczne.

2. Barbara Komorowska - 1,85 mld złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 2

Majątek w poprzednim rankingu: 1,9 mld złotych

Swój majątek zbiła na jogurtach. Wraz z mężem jest bowiem współwłaścicielką Bakomy, jednego z największych w Europie producentów przetworów mlecznych. W skład rodzinnego biznesu wchodzi jeszcze spółka Komagra (producent oleju rzepakowego), firma Polskie Młyny (wytwórca mąki) czy Bioagra-Oil (produkcja biopaliw). Komorowska prowadzi również dwa czterogwiazdkowe hotele - w Bydgoszczy i w Kielcach.

3. Grażyna Kulczyk - 1,7 mld złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 3

Majątek w poprzednim rankingu: 1,8 mld złotych

Znana miłośniczka i mecenas sztuki. Od dawna przekonuje, że biznes jest po to, aby ją finansować. Wspiera modę, taniec współczesny, film, literaturę, teatr i kilkanaście innych dziedzin. Pod koniec roku planuje otworzyć muzeum sztuki nowoczesnej w szwajcarskim mieście Susch, gdzie mają znaleźć się prace wybitnych polskich i światowych artystów.

4. Elżbieta Kaczmarek - 1,55 mld złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 4

Majątek w poprzednim rankingu: 1,7 mld złotych

Wraz z mężem Bogdanem jest współudziałowcem m.in. dwóch spółek produkujących meble - Correct i Com40. Ich najważniejszym odbiorcą jest IKEA. Małżeństwo jest obecnie również na amerykańskim rynku, gdzie zainwestowało ponad 36 mln dolarów w budowę fabryki mebli.

5. Teresa Mokrysz z rodziną - 1,3 mld złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 5

Majątek w poprzednim rankingu: 1,3 mld złotych

Stworzyła Mokate - jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek na świecie. Niewielka rodzinna firma stała się kawowym i herbacianym imperium. Aktywnie promuje polską gospodarkę na forum krajowym i międzynarodowym. Jest również zaangażowana w problemy lokalnej społeczności; wspiera domy dziecka, szpitale i szkoły.

6. Aldona Wejchert - 1,2 mld złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 6

Majątek w poprzednim rankingu: 1,2 mld złotych

Jest głównym udziałowcem, wiceprezydentem i członkinią komitetu wykonawczego grupy ITI. Udziały przejęła po śmierci męża, Jana Wejcherta. Jest także współudziałowcem rodzinnego funduszu Wejchert Investments, członkiem Rady Fundacji TVN "Nie jesteś sam" oraz Polskiej Rady Biznesu. Współtworzyła Multikino, pierwszą w Polsce sieć multipleksów.

7. Katarzyna Frank-Niemczycka - 950 mln złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 7

Majątek w poprzednim rankingu: 900 mln złotych

Jest żoną jednego z najbogatszych Polaków, Zbigniewa Niemczyckiego, właściciela trzeciego największego producenta kapsułek żelowych w Europie. Udziela się charytatywnie. Jako pierwsza kobieta w Polsce została Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. Prowadziła też własną fundację, która zbierała pieniądze na pomoc szpitalom dziecięcym.

8. Anna Podniesińska - 800 mln złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 9

Majątek w poprzednim rankingu: 800 mln złotych

Sprzedaje markową odzież, luksusowe meble, dywany i akcesoria do domu. Współpracuje z Amerykanami przy poszukiwaniu i wydobywaniu ropy, gazu i metali szlachetnych. Zarządza też Wolnym Obszarem Celnym w Mszczonowie.

9. Zyta Olszewska - 784 mln złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: -

Majątek w poprzednim rankingu: -

Razem z mężem są właścicielami firmy Farmacol, zajmującą się sprzedażą hurtową wyrobów farmaceutycznych i medycznych oraz kosmetyków, środków higienicznych oraz suplementów diety. Dodatkowo spółka świadczy także usługi marketingowe, hotelarskie i gastronomiczne.

10. Małgorzata Adamkiewicz - 750 mln złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 10

Majątek w poprzednim rankingu: 750 mln złotych

Jest dyrektorem generalnym i współwłaścicielką polskiej firmy farmaceutycznej Adamed. Spółka produkuje 580 produktów nowej generacji, oferowanych pacjentom z 65 państw. Firma posiada przedstawicielstwa w ośmiu krajach. Adamkiewicz jest również autorką największej polskiej inwestycji bezpośredniej w Wietnamie.

Gorący debiut

Na uwagę zasługuje debiut Anny Lewandowskiej, której majątek szacuje się na 204 mln złotych. Pozwoliło jej to zająć wysokie 22. miejsce na liście. W 2016 roku żona Roberta Lewandowskiego założyła wraz z dwoma wspólnikami spółkę HPBA, która zajmuje się sprzedażą zdrowej żywności. W 2017 roku firma przyniosła 10 mln złotych przychodów. Lewandowska organizuje też obozy treningowe, warsztaty i szkolenia. Ma własne centrum treningowe oraz sklep internetowy z ubraniami, zabawkami i akcesoriami dla dzieci. Jest autorką kilku książek.

Szeroko rozumianą branżą fit zajmuje się również Ewa Chodakowska. Na liście zadebiutowała w ubiegłym roku na 47. miejscu. W najnowszej edycji awansowała o 16 pozycji, a jej majątek wyceniono na 130 mln złotych. Wraz z mężem prowadzi spółkę Bebio, która sprzedaje jej książki, kalendarze, filmy, ubrania, akcesoria i sprzęt fitness. Chodakowska stworzyła również linie kostiumów kąpielowych oraz uruchomiła usługę cateringu dietetycznego.

Na 34. miejscu znalazła się najbogatsza polska sportsmenka, czyli Agnieszka Radwańska. Na swoim koncie zgromadziła 102 mln złotych. Zarobione na korcie pieniądze inwestuje m.in. w nieruchomości. Dużo zysków czerpie również z licznych kontraktów reklamowych.

Autor: tol / Źródło: Wprost