Pieniądze

Nowy lider rankingu i debiut "Lewego". Oto lista najbogatszych Polaków

Pieniądze

Lista 100 najbogatszych Polaków według "Wprost"
Lista 100 najbogatszych Polaków według "Wprost"tvn24bis
wideo 2/4

Po raz pierwszy od 11 lat nazwisko Kulczyk nie pojawia się na pierwszym miejscu listy 100 najbogatszych Polaków "Wprost". W tym roku na szczycie znalazł się Michał Sołowow, z majątkiem wycenianym na 10,8 miliarda złotych. W zestawieniu zadebiutował Robert Lewandowski.

W czołówce rankingu, który przygotowuje tygodnik "Wprost", zaszły znaczące zmiany. Wszystko przez to, że w tym roku majątek Dominiki i Sebastiana Kulczyków, którzy przez ostatnie dwa lata otwierali listę, został policzony osobno. I tak na pierwsze miejsce wskoczył Michał Sołowow. Drugie miejsce zachował Zygmunt Solorz, a podium zamykają ex aequo dzieci Jana Kulczyka.

W tym roku na liście 100 najbogatszych pojawiło się aż 16 nowych nazwisk. Wśród debiutantów znalazł się m.in. Zbigniew Woźniak - twórca ogromnych ferm drobiu w Żylicach w woj. wielkopolskim, Zbigniew Wantusiak - były trener piłkarski i założyciel browaru Van Pur oraz kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski Robert Lewandowski, który z majątkiem szacowanym na 353 mln zł trafił do ostatniej dziesiątki zestawienia.

Najwięcej stracił Leszek Czarnecki, który z majątkiem o ponad połowę mniejszym niż rok temu spadł z pierwszej do trzeciej dziesiątki. Z listy w ogóle zniknęli m.in. Józef Wojciechowski - twórca warszawskiego dewelopera JW Construction, Sylwester Cacek prezes zarządu Sfinks Polska (właściciel restauracji Sphinx) oraz najmłodsza polska milionerka Victoria Wejchert.

Łączny majątek 100 najbogatszych Polaków jest wart 142 mld złotych. To o 5 mld zł więcej niż przed rokiem, ale wciąż zaledwie jedna trzecia tego, co ma Jeff Bezos, najbogatszy człowiek na świecie. Żeby w tym roku trafić na listę "Wprost", trzeba było zgromadzić majątek wart co najmniej 329 mln zł. Oto czołowa dziesiątka:

1. Michał Sołowow - 10,8 mld zł

Sołowow od wielu lat utrzymuje się w dziesiątce najbogatszych ludzi w Polsce. Na liście zadebiutował w 1997 roku i to od razu na 10. miejscu. Inwestuje w branżę nowych technologii w sektorach medycyny, biotechnologii i chemii. Przedsiębiorca znany jest z zamiłowania do sportu. Jest trzykrotnym wicemistrzem Europy i dwukrotnym wicemistrzem Polski w rajdach samochodowych.

Majątek w 2017: 8,3 mld zł Miejsce w poprzednim rankingu: 3 2. Zygmunt Solorz - 9,1 mld zł

Od wielu lat na podium rankingu najbogatszych Polaków. Działa w branży medialnej, ale majątek pomnaża m.in. poprzez inwestycje w finanse, energetykę i telekomunikację. Jest właścicielem sieci komórkowej Plus. Kontroluje też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Majątek w 2017: 11,5 mld zł Miejsce w poprzednim rankingu: 2 3. Sebastian Kulczyk - 7,1 mld zł

Sebastian Kulczyk kontynuuje projekty zapoczątkowane przez ojca. Inwestuje też w nowe technologie. W ubiegłym roku uruchomił Manta Ray VC, swój fundusz, który zasilił kwotą 60 mln dol. W portfelu ma już kilkanaście spółek, m.in. Brainly, Grey Wizard i Finiatę.

Majątek w 2017: 15,5 mld zł (wspólnie z siostrą Dominiką) Miejsce w poprzednim rankingu: 1 (wspólnie z siostrą Dominiką) 3. Dominika Kulczyk - 7,1 mld zł

Współwłaścicielka i szefowa Rady Nadzorczej Kulczyk Investments. Jest też prezesem zarządu i współzałożycielką Kulczyk Foundation, która wspiera projekty infrastrukturalne i inwestycje społeczne w krajach rozwijających się.

Majątek w 2017: 15,5 mld zł (wspólnie z bratem Sebastianem) Miejsce w poprzednim rankingu: 1 (wspólnie z bratem Sebastianem) 5. Piotr Szulczewski - 5,9 mld zł

Ma zaledwie 37 lat, a już zbudował biznes wyceniany na miliardy dolarów. W 2010 roku razem z kolegą ze studiów Dannym Zhangiem uruchomił aplikację Wish, pozwalająca robić zakupy w sieci. Dziś system ma 300 mln użytkowników. W ubiegłym roku Wish był najczęściej pobieraną aplikacją zakupową w USA - wybrało ją 32,5 mln Amerykanów. To o ponad 3 mln więcej niż aplikację Amazona, największego sklepu internetowego na świecie, stworzonego przez Jeffa Bezosa.

Majątek w 2017: 3,4 mld zł Miejsce w poprzednim rankingu: 7 6. Jerzy Starak - 5,8 mld zł

Jerzy Starak to większościowy udziałowiec Polpharmy, która zajmuje się produkcją leków generycznych, czyli tańszych zamienników oryginalnych leków. Zatrudnia ponad 7,5 tys. osób, posiada siedem zakładów produkcyjnych i siedem ośrodków badań i rozwoju. W ofercie Polpharmy znajduje się 600 produktów. Roczna sprzedaż wynosi 2 mld zł.

Starak jeszcze w PRL założył firmę polonijną Comindex, w latach 90. wprowadzał na polski rynek takie marki, jak: Nutricia, Colgate-Palmolive i Bols. Biznesmen jest też udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica (takie marki jak Olej Kujawski czy margaryna Smakovita).

Majątek w 2017: 4,2 mld zł Miejsce w poprzednim rankingu: 5 7. Tomasz Biernacki - 5,2 mld zł

Jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino. W ciągu roku podwoił majątek, co pozwoliło mu na awans do pierwszej dziesiątki. Spółka posiada 800 sklepów w całej Polsce, celem jest 1,2 tys. sklepów do 2020 roku. Majątek w 2017: 2,19 mld zł Miejsce w poprzednim rankingu: 13 8. Dariusz Miłek - 4,3 mld zł

Miłek to założyciel i szef firmy obuwniczej CCC. Zaczynał skromnie - w 1991 roku od stoiska z butami na bazarze w Lubinie. Dziś zatrudnia ponad 13 tys. pracowników i rocznie sprzedaje ok. 50 mln par butów. Firma ma największą w Europie fabrykę butów skórzanych.

Majątek w 2017: 5,5 mld zł Miejsce w poprzednim rankingu: 4 9. Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie - 3,1 mld zł

Najwięksi w Polsce producenci mebli i materaców. Są udziałowcami dwóch meblowych gigantów: spółek Correct i Com40 w Wielkopolsce. Rocznie tylko te dwie firmy produkują meble warte ponad 2 mld zł. Ich najważniejszym odbiorcą jest szwedzka Ikea. O samym małżeństwie Kaczmarków wiadomo niewiele. Nie udzielają wywiadów i nie występują publicznie. Majątek w 2017: 3,55 mld zł Miejsce w poprzednim rankingu: 6 9. Antoni Ptak - 3,1 mld zł

Biznesmen najbardziej znany jest ze swojego Ptak Fashion City w Rzgowie, które stworzył w 1993 roku. Codziennie zakupy robi tam robi 20 tys. ludzi. Następnie inwestował w kolejne hale targowe. Inwestuje też za granicą. Na Florydzie prowadzi własną sieć hoteli, we Francji kupił zamek, a w dżungli między Sao Paulo a Rio de Janeiro postawił polski dworek. Majątek w 2017: 3 mld zł Miejsce w poprzednim rankingu: 9

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości