Zmiany na liście najbogatszych Polaków. Debiutanci gonią miliarderów

Pieniądze


Zmiany na podium, pięć osób przed czterdziestką i aż 18 debiutantów. Miesięcznik "Forbes" po raz kolejny ogłosił listę najbogatszych Polaków.

Pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych Polaków, rokrocznie ogłaszanym przez "Forbesa", zajmują podobnie jak w roku ubiegłym Sebastian i Dominika Kulczyk, dzieci i spadkobiercy fortuny zmarłego w 2015 roku Jana Kulczyka. Ich majątek wynosi 14,3 mld zł.

Na liście najbogatszych Polaków znalazła się również ich matka, Grażyna Kulczyk. Wysokość jej majątku dała jej 21. pozycję zestawienia.

Lista 100 najbogatszych Polaków Forbesawww.forbes.pl

Roszady na podium

Zmiany pojawiły się na drugim i trzecim miejscu podium. Osoby zajmujące je w zeszłym roku zamieniły się miejscami. W 2016 roku na drugiej pozycji znalazł się twórca Polsatu Zygmunt Solorz-Żak. W tym roku spadł o jedno miejsce, mimo że wartość jego majątku wzrosła i wynosi ok. 10,3 mld zł.

W 2017 roku z trzeciego miejsca na drugie wskoczył kierowca rajdowy i inwestor Michał Sołowow, którego kapitał wyceniono na 11,8 mld zł.

Czwarte, piąte i szóste rankingu nie zmieniły się od ubiegłego roku, ale na siódmej pozycji ma miejsce spory awans. Znaleźli się na niej Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie, którzy przed rokiem byli na znacznie odleglejszym, bo 28. miejscu. Małżeństwo działa w branży meblarskiej.

Jeszcze większy skok widać na 9. miejscu. Znalazł się na nim Bogusław Cupiał, który do pierwszej dziesiątki przemieścił się z połowy stawki - w 2016 roku był na 51 pozycji. Jest założycielem firmy Tele-Fonika, która jest trzecim producentem kabli i przewodów w Europie.

Młodzi i debiutujący

W rankingu 100 najbogatszych Polaków znalazły się cztery osoby przed czterdziestką. Zajmujące pierwszą pozycję rodzeństwo Kulczyk, inwestor z branży przemysłu i nieruchomości Tomasz Domogała (11. miejsce) oraz Edgar Łukasiewicz, syn zmarłego założyciela Lucas Banku i Eurobanku (66. miejsce).

W 2017 roku do rankingu najbogatszych Polaków trafiło 18 debiutantów, którzy nigdy wcześniej nie znajdowali się na tej elitarnej liście. Wśród nich twórca spółki Dino, która ma w Polsce blisko 600 marketów - Tomasz Biernacki i Robert Gryn, właściciel start-upu Codewise.

Z pełną listą najbogatszych Polaków można się zapoznać na stronie Forbesa.

Zobacz: Prawdziwy symbol luksusu. "Ten jacht pcha branżę o lata świetlne do przodu" (Film z 22.02.2017)

Prawdziwy symbol luksusu. "Ten jacht pcha branżę o lata świetlne do przodu"TVN24 BiS

Autor: azb/ms / Źródło: Forbes