TVN24 Biznes | Pieniądze

Nowi miliarderzy, którzy dorobili się na walce z pandemią

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwymTVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSJakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwym

Na liście miliarderów "Forbesa" znalazło się 40 nowych osób, które zbiły fortuny na walce z pandemią wywołaną przez koronawirusa. Ich firmy zajmują się produkcją szczepionek, testów diagnostycznych czy odzieży ochronnej.

Na liście najbogatszych ludzi świata "Forbesa" znalazło się 2755 osób, o 660 więcej niż rok temu, z czego 493 to nowe nazwiska. Wartość majątku największych bogaczy globu oszacowano na 13,1 biliona dolarów. W 2020 roku fortuna wszystkich miliarderów wynosiła 8 bilionów dolarów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pandemia a lista miliarderów "Forbesa"

Po tym, jak 11 marca 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła globalną pandemię, rynki się załamały, gospodarki na całym świecie wpadły w recesję, a setki miliarderów wypadły z rankingu "Forbesa" – pisze magazyn.

Rok później sytuacja najbogatszych ludzi na świecie jest zgoła inna – rekordowa liczba 493 nowych miliarderów zadebiutowała na liście "Forbesa". Spośród prawie pięciu setek nowych miliarderów 40 dorobiło się na walce z pandemią COVID-19.

POLACY NA LIŚCIE "FORBESA" >>>

40 miliarderów, którzy dorobili się na walce z pandemią

Niektóre postaci z listy, jak prezes Moderny Stephane Bancel (drugi na liście spośród 40 z majątkiem 4,3 mld dol.) i założyciel BioNTech Ugur Sahin (czwarty, 4 mld dol.), stały się rozpoznawalnymi na całym świecie dzięki szczepionkom, które ich firmy wyprodukowały. Inni dorobili się na odzieży ochronnej, testach diagnostycznych, terapiach przeciwciałami czy oprogramowaniu komputerowemu, które pomaga władzom w organizowaniu szczepień lub w przewidywaniu, kiedy najlepiej wprowadzić i zdjąć ograniczenia – pisze "Forbes".

Najbogatszym nowym miliarderem z tej 40 jest Li Jianquan, prezydent chińskiego producenta wyrobów medycznych Winner Medical, którego przychody pochodzą z produkcji masek i strojów ochronnych dla medyków z pierwszej linii frontu walki z pandemią. Winner Medical zadebiutowało na giełdzie we wrześniu 2020 roku, dzięki czemu natychmiast Jianquan stał się miliarderem – posiada 68 proc. udziałów w firmie. Jego majątek oszacowano na 6,8 mld dol.

Na trzecim miejscu wśród nowych miliarderów, którzy dorobili się na walce z pandemią znalazł się Chińczyk Liu Fangyi – założyciel i szef firmy produkującej sprzęt medyczny Intco Medical – czytamy w magazynie "Forbes".

Sukces odniosły również firmy badawcze, które prowadzą testy kliniczne. W ten sposób miliarderem stał się Juan López-Belmonte López (18., 1,8 mld dol.) – szef firmy farmaceutycznej Rovi oraz Karin Sartorius-Herbst (9., 2,4 mld dol.) i Ulrike Baro (10., 1,5 mld dol.) z niemieckiej firmy Sartorius AG.

Najbogatsi na świecie

Na czele obecnego zestawienia najbogatszych ludzi świata, przygotowanego przez "Forbesa", znalazł się szef Amazona Jeff Bezos. Jego majątek oszacowano na 177 mld dolarów.

Drugie miejsce przypadło założycielowi Tesli Elonowi Muskowi – 151 mld dolarów. Na najniższym stopniu podium znalazł się Bernard Arnault, prezes koncernu dóbr luksusowych LVMH – 150 mld dolarów.

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock