Ponad 40 milionów kart płatniczych w Polsce

Pieniądze

ShutterstockUdział kart zbliżeniowych w ogólnej liczba kart płatnicych wynosi blisko 90%

Liczba kart płatniczych w Polsce wzrosła na koniec drugiego kwartału tego roku do 40,2 miliona. To o 685 tys. więcej niż zanotowano na koniec marca - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Bank centralny podał, że podstawową kategorią kart w Polsce są karty debetowe, gdyż stanowią 78,8 proc. ogółu. Łączna liczba kart debetowych wyniosła 31,7 mln szt. i zwiększyła się o 656 tys.

Drugą kategorią kart najczęściej spotykanych w Polsce są karty kredytowe (14,6 proc.), których łączna liczba wyniosła w Polsce 5,9 mln sztuk. Liczba kart kredytowych na przestrzeni II kwartału 2018 r. zwiększyła się o 611 sztuk (wzrost o 0,01 proc.). Ten minimalny wzrost wpisuje się w dotychczas obserwowany trend bardzo niewielkich zmian w liczbie wyemitowanych kart kredytowych - informuje NBP.

Więcej kart zbliżeniowych

Według NBP charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na rynku polskim jest dalszy wzrost liczby kart zbliżeniowych. Na koniec czerwca 2018 r. w Polsce było ich 32,9 mln szt., co oznacza wzrost w drugim kwartale b.r. o 996 tys. szt. Udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych stał się rekordowo wysoki i wyniósł 81,7 proc. (w poprzednim kwartale to 80,6 proc.).

Autor: ah//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock