Więcej kobiet ma mieć prawo do wypłat z ZUS. Ale wzrosną koszty agencji pracy

Pieniądze

ShutterstockZgodnie z projektem nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, jeśli po trzecim miesiącu ciąży zatrudnią się - choćby na kilka dni - w agencji pracy tymczasowej, to ich umowa o pracę automatycznie przedłuży się do porodu

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w ustawie o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Nowe przepisy dają większą ochronę kobietom w ciąży, ale też mogą zwiększyć wypłatę zasiłków z ZUS i ograniczyć zatrudnienie kobiet.

Obecnie ciężarne, które nie pracują i nie prowadzą firmy, nie mają prawa do zasiłku chorobowego, ani macierzyńskiego. Jednak rząd szykuje zmiany w prawie, które mogą zwiększyć szanse kobiet na pracę i świadczenia z ZUS.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, jeśli po trzecim miesiącu ciąży kobieta zatrudni się - choćby na kilka dni - w agencji pracy tymczasowej, to jej umowa o pracę automatycznie przedłuży się do porodu.

"Nowe przepisy nie będą chronić pracowników tymczasowych, a jedynie ograniczą ich zatrudnianie, osłabią też pozycję kobiet na rynku pracy" – uważa Konfederacja Lewiatan.

Praca tymczasowa

Pracodawcy "szczególnie ubolewają nad faktem, że w projekcie nie znalazły się zmiany promujące zatrudnienie na podstawie umów o pracę w pracy tymczasowej". Ich zdaniem projekt uwzględnia za to szereg zmian, które w znacznym stopniu osłabiają atrakcyjność pracy tymczasowej.

Szczególną uwagę pracodawcy zwracają na przepis dotyczący kobiet w ciąży - obowiązku wydłużenia umowy do dnia porodu w przypadku, kiedy termin zakończenia umowy przypadałby po trzecim miesiącu ciąży. W trakcie rozmów w Radzie Dialogu Społecznego, strona pracodawców zgodziła się ze związkami zawodowymi, że istnieje konieczność lepszego zabezpieczenia interesów kobiet w ciąży i że obowiązek ten powinien przejąć na siebie system ubezpieczeń społecznych, jak ma to miejsce w europejskich systemach prawnych.

Koszty dla agencji

- Dodatkowe obciążenia nałożone na agencję osłabią i tak już trudną sytuację kobiet na rynku pracy. Ryzyko kosztowe związane z wprowadzeniem tego rozwiązania jest zbyt duże, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw: szacowany koszt to ok. 50-krotność miesięcznej marży agencji. Istnieje obawa, że w tym przypadku zatrudnienie kobiet niestety spadnie - komentuje Agnieszka Zielińska, kierownik Polskiego Forum HR.

- Praca tymczasowa jest szczególną formą zatrudnienia, w której agencja zatrudnia pracownika tymczasowego, który wykonuje swoje obowiązki na rzecz i pod nadzorem pracodawcy użytkownika. Zatrudnienie tymczasowe ma miejsce tylko w przypadku kiedy istnieje taka potrzeba po stronie pracodawcy użytkownika, agencja nie ma możliwości jednostronnego wydłużenia umowy z klientem - dodaje Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Praca w "korpo" czy "na swoim"? Debata Młodych w TVN24BiS:

Praca w "korpo" czy "na swoim"? Debata Młodych w TVN24BiS

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock