TVN24 Biznes | Pieniądze

Tak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Tak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim (wideo bez dźwięku)
Tak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim (wideo bez dźwięku)Mateusz Szmelter, tvnwarszwa.pl
wideo 2/4
Mateusz Szmelter, tvnwarszwa.plTak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim (wideo bez dźwięku)

Banknot kolekcjonerski z byłym prezydentem RP Lechem Kaczyńskim ma trafić do obiegu w listopadzie. Na banknocie znajdą się między innymi dźwigi gdańskiej stoczni oraz budynek Muzeum Powstania Warszawskiego - tak wynika z baneru, który zawisł na budynku Narodowego Banku Polskiego. 

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w kwietniu tego roku oficjalnie zaakceptował i uroczyście podpisał wzór banknotu kolekcjonerskiego "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" o nominale 20 złotych.

Z baneru, który zawisł na budynku NBP w Warszawie, wynika, że na awersie banknotu oprócz wizerunku Lecha Kaczyńskiego pojawi się również Pałac Prezydencki. Z kolei na rewersie banknotu mają się znaleźć żurawie Stoczni Gdańsk, budynek Muzeum Powstania Warszawskiego oraz gest victorii, czyli symbol zwycięstwa.

NBP zaplanował emisję banknotu na 9 listopada 2021 roku w nakładzie do 80 tysięcy sztuk.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Tak ma wyglądać banknot z Lechem KaczyńskimMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Tak ma wyglądać banknot z Lechem KaczyńskimMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Lech Kaczyński

Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku. Prawnik, działacz opozycji demokratycznej, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, I wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" (1990-1991), parlamentarzysta, minister stanu ds. bezpieczeństwa narodowego w Kancelarii Prezydenta RP (1991), prezes NIK (1992-1995), minister sprawiedliwości (2000-2001); współzałożyciel i prezes partii Prawo i Sprawiedliwość (2001-2003); prezydent Warszawy (2002-2005), współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego.

W 2005 roku wybrany na urząd Prezydenta RP. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, którym udawał się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej; wraz z nim zginęła jego żona i 94 osoby, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości