TVN24 Biznes | Pieniądze

Banknot kolekcjonerski z Lechem Kaczyńskim. "Warto być Polakiem"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Tak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim (wideo bez dźwięku)
Tak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim (wideo bez dźwięku)Mateusz Szmelter, tvnwarszwa.pl
wideo 2/4
Mateusz Szmelter, tvnwarszwa.plTak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim (wideo bez dźwięku)

Kolekcjonerskie środki płatnicze z byłym prezydentem RP Lechem Kaczyńskim mają trafić do obiegu już we wtorek, 9 listopada. Wyemitowane zostaną złota moneta o nominale 500 złotych i banknot o nominale 20 złotych. Na banknocie znajdą się między innymi dźwigi gdańskiej stoczni oraz budynek Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w kwietniu tego roku oficjalnie zaakceptował i uroczyście podpisał wzór banknotu kolekcjonerskiego "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" o nominale 20 złotych.

Na banknocie znajdzie się napis: "Warto być Polakiem". Pojawi się także wizerunek Stoczni Gdańskiej i tłumu strajkujących osób, znak graficzny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego. Z prawej strony na tle tłumu strajkujących, ukazane będą wizerunki trzech dłoni ułożonych w symbolicznym geście tworzącym literę: V.

NBP zaplanował emisję banknotu na 9 listopada 2021 roku. Cena banknotu kolekcjonerskiego wynosi 100 zł brutto.

Banknot z Lechem KaczyńskimNBP
Banknot z Lechem KaczyńskimNBP

Podobne symbole znajdują się na monecie.

"Na rewersie monety znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu" - opisuje NBP.

Cena monety wynosi 9500 zł brutto. Trafi ona do obiegu także we wtorek 9 listopada.

Moneta z Lechem KaczyńskimNBP
Moneta z Lechem KaczyńskimNBP

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Lech Kaczyński

Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku. Prawnik, działacz opozycji demokratycznej, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, I wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" (1990-1991), parlamentarzysta, minister stanu ds. bezpieczeństwa narodowego w Kancelarii Prezydenta RP (1991), prezes NIK (1992-1995), minister sprawiedliwości (2000-2001); współzałożyciel i prezes partii Prawo i Sprawiedliwość (2001-2003); prezydent Warszawy (2002-2005), współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego.

W 2005 roku wybrany na urząd Prezydenta RP. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, którym udawał się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej; wraz z nim zginęła jego żona i 94 osoby, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: NBP

Pozostałe wiadomości