TVN24 Biznes | Pieniądze

Banknot z Lechem Kaczyńskim do kupienia od wtorku

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Tak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim (wideo bez dźwięku)
Tak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim (wideo bez dźwięku)Mateusz Szmelter, tvnwarszwa.pl
wideo 2/4
Mateusz Szmelter, tvnwarszwa.plTak ma wyglądać banknot z Lechem Kaczyńskim (wideo bez dźwięku)

Banknot o nominale 20 złotych oraz monetę o nominale 500 złotych z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego będzie można kupić od wtorku 9 listopada - poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie. Na banknocie, oprócz byłego prezydenta, znajdą się między innymi dźwigi gdańskiej stoczni oraz budynek Muzeum Powstania Warszawskiego.

Banknot i moneta z Lechem Kaczyńskim

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w kwietniu tego roku oficjalnie zaakceptował i uroczyście podpisał wzór banknotu kolekcjonerskiego "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" o nominale 20 złotych.

"Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Na rewersie złotej monety znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na awersie monety zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu" - opisał w komunikacie NBP.

Banknot z Lechem KaczyńskimNBP
Banknot z Lechem KaczyńskimNBP

Kolekcjonerskie banknoty i monety

Bank centralny wyjaśnił, że "banknot kolekcjonerski zostanie wyemitowany w nakładzie do 80 tys. sztuk i będzie można go nabyć w cenie 100 zł brutto". Z kolei "nakład złotej monety (próba 999,9) wyniesie do 1500 sztuk, a cena – 9500 zł brutto".

"Banknoty i monety kolekcjonerskie będą do kupienia w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym NBP Kolekcjoner" - czytamy w komunikacie.

Moneta z Lechem KaczyńskimNBP
Moneta z Lechem KaczyńskimNBP

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Lech Kaczyński

"Lech Kaczyński urodził się 18 VI 1949 r. w Warszawie, w inteligenckiej rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych" - czytamy w komunikacie NBP.

"W drugiej połowie lat 70. wszedł w krąg twórców Wolnych Związków Zawodowych. Uczył robotników na tajnych spotkaniach. Pisywał do 'Robotnika Wybrzeża'. W czasie sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej był doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Współredagował statut NSZZ 'Solidarność', był szefem Biura Interwencyjnego gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego i członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego. W stanie wojennym był internowany. Współorganizował strajki w maju i sierpniu 1988 r. w Stoczni Gdańskiej" - napisano.

"W wyborach czerwcowych 1989 r. został senatorem, a równocześnie jako I zastępca przewodniczącego faktycznie kierował 'Solidarnością' podczas zaangażowania Lecha Wałęsy w kampanię prezydencką. Wszedł do Kancelarii Prezydenta RP jako minister stanu ds. bezpieczeństwa narodowego. Od II 1992 do VI 1995 r. pełnił funkcję prezesa NIK. Jako minister sprawiedliwości od VI 2000 r. zyskał wielkie poparcie społeczne dzięki energicznej walce z przestępczością zorganizowaną i korupcją. Rok później został pierwszym prezesem nowej partii – Prawa i Sprawiedliwości. Jesienią 2002 r. wygrał wybory na prezydenta Warszawy" - dowiadujemy się z komunikatu.

"W 2005 r. został prezydentem Polski. Starał się zbudować oś współpracy energetycznej, która uwolniłaby Europę Wschodnią od szantażu gazowego. Był inicjatorem akcji dyplomatycznej, która ocaliła Gruzję, kiedy rosyjskie czołgi zbliżały się do Tbilisi. Podtrzymywał dobre stosunki z bezpośrednimi sąsiadami: Litwą i Czechami. Dbał o zachowanie strategicznych relacji z Ukrainą. Prowadził konsekwentną politykę historyczną, która miała przypomnieć nowym pokoleniom Polaków dumę narodową i szacunek dla zapomnianych bohaterów walk o wolność Rzeczypospolitej. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 IV 2010 r. – przypomina w folderze numizmatycznym prof. Andrzej Nowak" - czytamy w komunikacie.

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: NBP

Pozostałe wiadomości