Nie tylko posłowie. Zobacz, komu jeszcze przysługuje wyższa kwota wolna

Pieniądze

ShutterstockWyższa kwota wolna przysługuje osobom pełniącym funkcje społeczne oraz obywatelskie

Ponad 30 tys. zł - od takiej sumy rocznie parlamentarzyści nie muszą płacić ani złotówki podatku. Wszystko dlatego, że oprócz kwoty wolnej, która przysługuje zwykłym Kowalskim, mogą korzystać z dodatkowej, dotyczącej diet poselskich. Takimi przywilejami cieszą się zgodnie z prawem osoby "pełniące funkcje społeczne oraz obywatelskie". W tej grupie oprócz posłów znajdują się m.in. senatorowie, radni oraz osoby działające w organizacjach.

Od 1 stycznia 2017 roku kwota wolna dla najmniej zarabiających wzrośnie z 3091 zł do 6600 zł. Mimo tej zmiany zwykłym obywatelom nadal daleko będzie jednak do osób pełniących funkcje społeczne czy obywatelskie.

Otrzymywane przez nich diety są bowiem zwolnione od podatku w wysokości do 2280 zł miesięcznie, co w skali całego roku co w skali całego roku daje aż 27 360 zł. Reguluje to ustawa o podatku dochodowym.

"Wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2280 zł" - czytamy w przepisach z 1991 roku.

W uprzywilejowanej grupie znajdują się nie tylko posłowie i senatorowie, ale też m.in. radni, sołtysi czy ławnicy. Na kwotę wolną od podatku w takiej wysokości mogą także liczyć osoby działające w organizacjach społecznych, stowarzyszeniach, a pełniące funkcje niewymienione w statucie.

Kwota wolna od podatku dla posłów

Z takiej "specjalnej" kwoty wolnej korzystają również parlamentarzyści.

Wysokość otrzymywanego przez nich wynagrodzenia reguluje ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zgodnie z przepisami, uposażenie poselskie wynosi obecnie 9892,30 zł brutto miesięcznie, na które każdemu posłowi przysługuje "zwykła" kwota wolna w wysokości 3091 zł.

To jednak nie wszystko. Oprócz tego parlamentarzystom przysługuje także dieta parlamentarna, która odpowiada 25 proc. uposażenia. To środki finansowe na pokrycie kosztów związanych z wydatkami poniesionymi w związku z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Obecnie jest to 2473,08 zł brutto miesięcznie.

Dieta ta jest wolna od podatku dochodowego do wysokości 2280 zł miesięcznie, co w skali całego roku daje aż 27 360 zł.

Łącznie kwota wolna od podatku przysługująca każdemu parlamentarzyście wynosi zatem 30 451 zł rocznie. I mimo że jej zrównanie z kwotą przysługującą innymi obywatelom w kwietniu br. zaproponowało Kukiz'15, to pomysł nie znalazł uznania w oczach większości posłów.

Delegacje pracowników

A co z dietami służbowymi, na które mogą liczyć pracownicy jeżdżący w delegacje?

Od marca 2013 roku ich stawka pozostaje na niezmienionym poziomie i wynosi 30 zł brutto dziennie za podróże służbowe w kraju. Na podstawie rachunku pracownikowi przysługuje również zwrot kosztów za nocleg podczas podróży krajowej. Jeżeli pracownikowi nie zapewniono bezpłatnego noclegu i nie przedłożył on rachunku, to przysługuje mu ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 proc. diety - 45 zł.

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym takie diety są w całości wolne od podatku dochodowego.

Należy jednak pamiętać, że dieta nie przysługuje pracownikom, jeśli podróż służbowa będzie trwa krócej niż 8 godzin. W przypadku trwania podróży od momentu wyjazdu do powrotu w ciągu 8-12 godzin - pracownik dostanie 50 proc. diety, a powyżej 12 godzin - 100 proc.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan o kwocie wolnej od podatku. Zobacz fragment rozmowy z programu "Jeden na Jeden" w TVN24 (30.11.2016):

Wicemarszałek Adam Bielan o kwocie wolnej od podatkutvn24

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock