TVN24 Biznes | Pieniądze

Frank szwajcarski najdroższy od blisko roku. "Konflikt zdecydowanie nie służy złotemu"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik Izby Dyscyplinarnej o decyzji TSUE: sąd musi być w dystansie do tego typu wydarzeń
Rzecznik Izby Dyscyplinarnej o decyzji TSUE: sąd musi być w dystansie do tego typu wydarzeńTVN24
wideo 2/3
TVN24Rzecznik Izby Dyscyplinarnej o decyzji TSUE: sąd musi być w dystansie do tego typu wydarzeń

W środę obserwujemy osłabianie złotego. Frank szwajcarski jest najdroższy od listopada 2020 roku. Więcej trzeba również zapłacić za euro i dolara amerykańskiego. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w środę nałożył na Polskę karę w związku z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej. "Konflikt zdecydowanie nie służy złotemu" - ocenił w komentarzu Maciej Madej z Domu Maklerskiego TMS Brokers.

W środę około godz. 15:45 za euro trzeba było zapłacić ponad 4,62 zł. "Notowania EUR/PLN trzeci dzień z rzędu atakują poziom 4,62. Złoty pozostaje mocno zmienną walutą, wrażliwą zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne" - wskazał w komentarzu Maciej Madej z TMS Brokers. "W tygodniu publikacji szacunków inflacji złoty nie radzi sobie najlepiej. Poziom 4,62 został przetestowany już kilkukrotnie, co pokazuje, że presja na osłabienie złotego wciąż jest" - dodał.

EUR/PLN

Dolar amerykański kosztował około 3,98 zł.

USD/PLN

Wyraźne umocnienie obserwujemy na parze CHF/PLN. Frank szwajcarski rósł o blisko 0,5 procent i przebił poziom 4,34 zł. To poziom niewidziany na tej parze od listopada ubiegłego roku.

CHF/PLN

Względem głównych walut, złoty zyskiwał jedynie do funta brytyjskiego. Brytyjska waluta kosztowała powyżej 5,46 zł.

GBP/PLN

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Złoty - notowania

Zdaniem Madeja w najbliższych dniach "należy się spodziewać dużej zmienności". "Wysoka inflacja może pomóc złotemu, ale tuż po długim weekendzie odbędzie się posiedzenie RPP (Rady Polityki Pieniężnej - red.). Jeśli Rada zdecyduje się kontynuować zacieśniania polityki pieniężnej, złoty ma szansę na odbicie, jeśli jednak stopy nie ulegną zmianie, to głęboko ujemne realne stopy procentowe mogą pogrążyć złotego" - ocenił.

Główny Urząd Statystyczny w piątek opublikuje wstępne dane o inflacji w Polsce w październiku. Z kolei najbliższe decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w środę, 3 listopada. Rada na ostatnim posiedzeniu decyzyjnym, które odbyło się 6 października, podwyższyła stopę referencyjną o 40 punktów bazowych do 0,50 procent. Była to pierwsza podwyżka stóp procentowych od 10 maja 2012 roku.

PAP

Decyzje Rady mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku podwyższenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się wyższych rat spłacanych kredytów.

TSUE nałożył karę na Polskę

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował w środę w komunikacie, że Polska - z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.

"W środę zaprezentowano kolejny akt sporu pomiędzy UE, a Polską. Tym razem TSUE zarządził karę w wysokości 1 mln euro dziennie za działalność Izby Dyscyplinarnej. Konflikt zdecydowanie nie służy złotemu" - podkreślił Maciej Madej z TMS Brokers.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości