TVN24 Biznes | Pieniądze

Kredyty mieszkaniowe. Średnia wartość wnioskowanej pożyczki na rekordowym poziomie

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznychNBP
wideo 2/6
NBPGlapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznych

W czerwcu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało ponad 47,7 tysiąca potencjalnych kredytobiorców - wynika z nowych danych Biura Informacji Kredytowej. Oznacza to wzrost o 32,1 procent w porównaniu do sytuacji przed rokiem. Na rekordowym poziomie jest średnia kwota wnioskowanego kredytu.

Z danych BIK wynika, że w czerwcu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 47,74 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 36,12 tys. rok wcześniej. W porównaniu do maja br. liczba potencjalnych kredytobiorców wzrosła o 0,3 proc.

Średnia wartość wnioskowanego w czerwcu kredytu wyniosła 326,72 tys. zł i jest wyższa o 17,9 proc. niż przed rokiem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Średnia kwota kredytu

"W stosunku do początku roku, średnia kwota wnioskowanego kredytu wzrosła o 20,23 tysiąca złotych (6,6 proc.). Wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej kwoty 326,72 tysiąca złotych, odzwierciedla obecną sytuację na rynku mieszkaniowym, wzrost średniej ceny PUM-u (Powierzchnia Użytkowa Mieszkalna) oraz zakup większych nieruchomości" - wskazał, cytowany w komunikacie, prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Ponadto - jak dodał - "coraz więcej nieruchomości nie jest kupowanych na własne cele mieszkaniowe, lecz w celach inwestycyjnych. Zarówno w celach spekulacyjnych - oczekiwanie wzrostu wartości nieruchomości, jak i otrzymywania stałych strumieni pieniężnych z aktywu - wynajem".

Rogowski zwrócił uwagę, że stopniowo zmienia się charakter nabywców - coraz więcej nabywców to inwestorzy instytucjonalni. "W mojej opinii, nadal wysoki popyt na kredyty mieszkaniowe i bardziej liberalna polityka kredytowa banków powoduje, że w kolejnych miesiącach należy oczekiwać wysokiego wzrostu akcji kredytowej w ujęciu wartościowym" - stwierdził główny analityk BIK.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock