TVN24 Biznes | Pieniądze

17 banków pod lupą w sprawie kredytów hipotecznych. "Postępowania wyjaśniające"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Premier Mateusz Morawiecki o wsparciu dla kredytobiorców
Premier Mateusz Morawiecki o wsparciu dla kredytobiorcówTVN24
wideo 2/10
TVN24Premier Mateusz Morawiecki o wsparciu dla kredytobiorców

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające dotyczące praktyk oraz zapisów wzorców umów dotyczących spłat kredytu hipotecznego - podano w komunikacie. UOKiK weźmie pod lupę 17 banków i sprawdzi, czy prawidłowo rozliczają się z konsumentami.

- Sprawdzamy w postępowaniach wyjaśniających, jak 17 banków rozlicza się z osobami, które nadpłacają kredyt hipoteczny lub spłacają go całkowicie - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

17 banków pod lupą UOKiK

UOKiK wszczął postępowania wobec następujących banków: BNP Paribas Bank Polska, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millennium, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski. Bank Polska Kasa Opieki, Credit Agricole Bank Polska, mBank, Santander Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Handlowy w Warszawie, PKO Bank Hipoteczny, Pekao Bank Hipoteczny, mBank Hipoteczny, ING Bank Hipoteczny, Millennium Bank Hipoteczny.

Zgodnie ze stanowiskiem prezesa UOKiK, bank powinien rozliczyć się według metody liniowej m.in. z pobranej prowizji, marży, kosztów pośrednictwa czy przygotowania umowy.

- Stopy procentowe WIBOR 3M i 6M, od których zależy oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych, są coraz wyższe, co oznacza również wzrost rat kredytów hipotecznych spłacanych przez konsumentów. Jeśli posiadamy odpowiednie oszczędności, warto rozważyć nadpłacenie kredytu hipotecznego z jednoczesnym skróceniem okresu kredytowania lub jego całkowitą, wcześniejszą spłatę. W takiej sytuacji bank powinien rozliczyć się z kredytobiorcą i oddać proporcjonalnie wszystkie pobrane opłaty stanowiące całkowity koszt kredytu. Powinno się to odbywać według najprostszej i najbardziej sprawiedliwej metody liniowej, tak jak ma to miejsce w przypadku kredytów konsumenckich, gdzie banki dostosowały się do wyroku TSUE i wytycznych prezesa UOKiK - powiedział Chróstny.

Wcześniejsza spłata lub nadpłata kredytu

Urząd przypomniał, że możliwość wcześniejszej spłaty lub nadpłaty kredytu hipotecznego wynika z art. 38 ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, a obowiązek rozliczenia się z konsumentem z art. 39 tej ustawy.

"Należy pamiętać, że zasada ta dotyczy tylko umów zawartych po 21 lipca 2017 r. W przypadku kredytów hipotecznych zaciągniętych wcześniej kwestię przedterminowej spłaty regulują umowy kredytowe" - dodano.

Jak podano w komunikacie, prezes UOKiK sprawdzi również, czy mają miejsce sytuacje, kiedy banki bezpodstawnie odmawiają konsumentom zwrotu opłat z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego, mimo że jednocześnie same żądają w takiej sytuacji od konsumenta rekompensaty za wcześniejszą spłatę kredytu.

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości