Rzecznik rządu o "intensywnym weekendzie". "We wtorek chcemy przyjąć ustawę"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Rzecznik rządu Piotr Mueller o inflacji i pomocy dla kredytobiorców
Rzecznik rządu Piotr Mueller o inflacji i pomocy dla kredytobiorcówTVN24
wideo 2/7
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o inflacji i pomocy dla kredytobiorców

Wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku, zamiennik dla wskaźnika WIBOR oraz wzrost środków w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. To rozwiązania przygotowane przez rząd, które mają wesprzeć posiadaczy złotowych kredytów hipotecznych. - W przyszłym tygodniu zostanie na Radzie Ministrów zaakceptowana ustawa dotycząca kredytobiorców - zapowiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Mueller. Następnie projekt trafi do prac w Sejmie.

Rzecznik rządu Piotr Mueller podczas piątkowej konferencji prasowej w Bytowie w województwie pomorskim był pytany o najnowsze dane dotyczące inflacji. Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że inflacja w Polsce w kwietniu 2022 roku wyniosła 12,4 proc. rok do roku. Mueller podkreślił, że w ramach działań antyinflacyjnych rząd wprowadza wiele instrumentów pomocowych.

Pomoc dla kredytobiorców

- W przyszłym tygodniu na Radzie Ministrów zostanie zaakceptowana ustawa dotycząca kredytobiorców, czyli wakacji kredytowych, wsparcia finansowego dla tych, którzy mają problemy ze spłatą w kredytach, właśnie po to, żeby odczuwanie inflacji było mniejsze - poinformował rzecznik rządu.

Chodzi o projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, którego konsultacje zakończyły się w piątek.

Piotr Mueller zapowiedział, że przez weekend uwagi będą "drobiazgowo przeglądane". - W poniedziałek odbędzie się też, z tego co pamiętam, Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i później we wtorek (17 maja - red.) chcemy przyjąć ustawę na rządzie. Dlatego ten intensywny weekend z analizą z tych poprawek, które są zgłaszane przez stronę społeczną oraz przez sektor finansowy - powiedział rzecznik.

Czytaj także: Zmiany w kredytach. Nowa stawka referencyjna może zastąpić WIBOR, jest też wariant rezerwowy

Projekt ustawy przewiduje m.in. wprowadzenie możliwości tzw. wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku. Ma zostać również wprowadzony nowy wskaźnik oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u. W ramach pomocy dla kredytobiorców przewiduje się możliwość szerszego skorzystania z rozwiązań Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, m.in. usprawnienia w przekazywaniu wniosków o wsparcie. Dodatkowo sam Fundusz ma zostać zasilony dodatkowo kwotą 1,4 mld zł.

Zmiany w podatkach

Jako drugą rzecz Mueller wskazał na uchwaloną w czwartek przez Sejm nowelizację ustawy o PIT, która zakłada, że od 1 lipca 2022 roku stawka podatku PIT spadnie z 17 proc. na 12 proc. - Historyczna obniżka podatków, to jest również walka z odczuwaniem inflacji - powiedział.

Rzecznik rządu poinformował, że trwają również prace nad przedłużeniem tzw. tarczy antyinflacyjnej. - Natomiast jeżeli chodzi o przedłużenie "tarczy antyputinowskiej", która była wprowadzona, to w tej chwili trwają ostatnie prace nad tym, w jakim zakresie miałoby się to odbyć - tłumaczył. Jak dodał, rząd chce, by działania pomocowe były kierowane tam, gdzie jest to najważniejsze. - Tak, aby te środki finansowe faktycznie służyły w tych miejscach, gdzie te pieniądze są najbardziej potrzebne - zapewnił Mueller. Zadeklarował, że część z narzędzi zostanie przedłużona.

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Pozostałe wiadomości