TVN24 Biznes | Pieniądze

Kredyty hipoteczne. Glapiński: banki powinny zwiększyć czujność w ocenie zdolności kredytowej

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Orłowski o podwyżce stóp procentowych
Orłowski o podwyżce stóp procentowychTVN24
wideo 2/5
TVN24Orłowski o podwyżce stóp procentowych

Banki powinny zwiększyć czujność w ocenie zdolności kredytowej klientów chcących sfinansować zakup mieszkania - uważa Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Szef banku centralnego zwrócił uwagę, że "niektóre banki ze szczególną intensywnością koncentrują swoją aktywność właśnie w tym segmencie kredytów".

Narodowy Bank Polski w środę poinformował o wystąpieniu prof. Adama Glapińskiego podczas dorocznego spotkania przedstawicieli środowiska bankowego, zorganizowanego przez Związek Banków Polskich i Centrum Prawa Bankowego i Informacji. W komunikatu dołączono treść wystąpienia szefa banku centralnego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kredyty hipoteczne. Adam Glapiński komentuje

"(...) w celu uniknięcia kolejnych wyzwań związanych z portfelem kredytów hipotecznych, banki powinny teraz uważnie monitorować wysoką aktywność na rynku mieszkaniowym i zwiększyć czujność w ocenie zdolności kredytowej klientów chcących sfinansować zakup mieszkania. Tym bardziej, że niektóre banki ze szczególną intensywnością koncentrują swoją aktywność właśnie w tym segmencie kredytów. Z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki taka tendencja nie cieszy" - stwierdził, w cytowanym przemówieniu, Glapiński.

"Jak często powtarzam, korzystne byłoby, aby akcja kredytowa banków w większym stopniu była kierowana na potrzeby inwestycyjne przedsiębiorstw" - dodał.

Zdaniem prezesa NBP, "wciąż najpoważniejszym ryzykiem dla banków, skupiających znaczną część aktywów sektora, jest ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami mieszkaniowymi".

"W ostatnich dwóch latach coraz więcej klientów kwestionuje zapisy umów, a banki ponoszą coraz wyższe koszty wynikające z tworzenia rezerw na możliwe straty. Ostrożnym optymizmem napawa rozpoczęcie przez kilka banków procesów zawierania ugód z klientami. Cieszy nas fakt, że znaczna część banków jest zdeterminowana do tego, aby powoli, lecz konsekwentnie, zmniejszyć ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych" - podkreślił Glapiński.

Stopy procentowe w Polsce

Prezes NBP zwrócił również uwagę, że wraz z ożywieniem gospodarczym w bieżącym roku zyski sektora bankowego istotnie wzrosły i zbliżają się do przedpandemicznych poziomów.

"Perspektywy są również bardzo korzystne, między innymi ze względu na wyższe stopy procentowe, które mocno wspierają wyniki odsetkowe banków. Podwyżki stóp stwarzają również przestrzeń dla odważniejszego, niż do tej pory, zwiększania oprocentowania depozytów, na co zapewne liczą deponenci" - stwierdził Adam Glapiński.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas środowego posiedzenia zdecydowała o podniesieniu o 50 punktów bazowych stopy referencyjnej - do 1,75 procent. W efekcie wzrosną również raty kredytów mieszkaniowych. Z szacunków przygotowanych przez HRE Investments wynika, że część kredytobiorców będzie płaciła miesięcznie od 100 do nawet 300 złotych więcej.

W najbliższy czwartek, 9 grudnia odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Jej start zaplanowano na godzinę 15.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości