Senatorowie PiS mają gotowy projekt uchwały o likwidacji kredytów walutowych

Pieniądze

ShutterstockPod projektem, który jest już oficjalnym drukiem senackim, podpisanych jest 32 senatorów PiS

32 senatorów PiS podpisało się pod projektem uchwały wzywającej KNF, UOKiK i Prokuratora Generalnego do wyeliminowania z obrotu prawnego "umów kredytowych, indeksowanych w walucie obcej lub denominowanych w walucie obcej, zawierających niedozwolone klauzule umowne (tzw. abuzywne)".

Autorzy inicjatywy chcieliby, aby Senat wezwał w uchwale Komisję Nadzoru Finansowego "do niezwłocznej eliminacji z obrotu bankowego" umów, obejmujących kredyty denominowane lub indeksowane w obcej walucie. Ponadto chcą wezwać prezesa UOKiK do zbadania tych umów i "zakazania praktyk, naruszających zbiorowe interesy konsumentów". Od Prokuratora Generalnego chcą stwierdzenia, czy w związku z udzielaniem kredytów frankowych nie doszło do popełnienia przestępstwa.

Projekt uchwały

"Umowy takie były powszechnie zawierane przez banki i są nadal realizowane. Oznacza to, że pomimo niezgodnych w prawem polskich zapisów, umowy te nadal wiążą konsumentów - kredytobiorców, narażając ich na nieuzasadnione straty finansowe" - głosi projekt uchwały. "Poszanowanie prawa polskiego, w tym także przestrzeganie praw konsumentów, musi obowiązywać wszystkich uczestników obrotu prawnego na terytorium RP, nie wyłączając banków, które nie mogą mieć w tym względzie uprzywilejowanej pozycji" - czytamy w projekcie uchwały. Pod projektem, który jest już oficjalnym drukiem senackim, podpisanych jest 32 senatorów PiS. Brakuje podpisów m.in. członków Prezydium Senatu - marszałków i wicemarszałków.

Przedstawicielem wnioskodawców jest szef senackiej Komisji Budżetu i Finansów Grzegorz Bierecki. Projekt tej uchwały, według portalu wPolityce.pl, ma być rozpatrywany na drugim lipcowym posiedzeniu Senatu.

Osłabianie stabilności

Projekt uchwały skomentował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Poinformował on, że ZBP zwrócił się do marszałka Senatu z prośbą o wysłuchanie racji, dotyczących stanu spraw w obszarze kredytów walutowych.

- Osobiście uważam, że wywieranie nacisku na pana prezydenta i inne instytucje państwowe, by pośpiesznie, bez rzetelnej oceny stanu i skutków przystępowały do regulowania tej sprawy, jest nieuzasadnione - powiedział Pietraszkiewicz.

Jego zdaniem to osłabia stabilność Polski, szczególnie w warunkach zawirowań na rynkach finansowych, po ostatniej decyzji mieszkańców Wielkiej Brytanii.

- Ze zdziwieniem obserwuję, że to kolejna inicjatywa podejmowana przez polityków, którzy pod szczytnymi hasłami przyczynili się do bardzo poważnych problemów na rynku finansowym. Kosztowało to już nas - klientów banków i same banki - kilka miliardów wypłaconych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny - powiedział. Dodał, że dobrze by było powstrzymać kolejne działania destabilizujące polskie finanse.

Frank mocno w górę. Relacja Roberta Stanilewicza:

Frank mocno w górę. Relacja Roberta StanilewiczaTVN24 BiS

Autor: tol//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock