TVN24 Biznes | Pieniądze

Część kredytobiorców może sporo zaoszczędzić. Opublikowano nowe przepisy

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł o zmianach dla kredytobiorców
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł o zmianach dla kredytobiorcówTVN24
wideo 2/7
TVN24Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł o zmianach dla kredytobiorców

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację przepisów o kredycie hipotecznym. Ustawa przyniesie oszczędności dla części kredytobiorców. Nowe przepisy przewidują, że banki będą zwracały dodatkowe opłaty, które kredytobiorca ponosi w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Regulacje wejdą w życie w połowie września 2022 roku.

Chodzi o ustawę z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w poniedziałek.

Ustawa, z pewnymi wyjątkami, wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZOBACZ USTAWĘ

Kredyty hipoteczne - zmiany

Nowe przepisy mają być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe. Największe problemy w tym zakresie mają sądy w dużych miastach. Tam na wpis do księgi wieczystej czeka się nawet ponad rok.

Wiąże się to z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów przez kredytobiorców, którym banki naliczają dodatkowe opłaty do momentu uzyskania wpisu w księdze wieczystej. Chodzi np. o wyższą marżę banku do czasu ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego, co w efekcie ma wpływ na wysokość miesięcznej raty kredytu. Marża banku wraz ze wskaźnikiem WIBOR są składowymi oprocentowania kredytów.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości dzięki nowym przepisom niektórzy kredytobiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie. Kwota oszczędności będzie różna dla każdego kredytobiorcy.

Jak wskazano w ustawie, dodatkowy koszt, ponoszony do momentu uzyskania wpisu w księdze wieczystej, będzie podlegał zwrotowi konsumentowi lub zaliczeniu na poczet spłaty kredytu hipotecznego. Na razie nie wiemy, jak będzie to funkcjonowało w praktyce, np. czy konsument będzie musiał złożyć wniosek w tej sprawie.

Dla kogo?

Przepisy będą miały zastosowanie nie tylko do umów o kredyt hipoteczny zawartych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Akceptację Sejmu zyskała bowiem poprawka Senatu, która przewiduje objęcie rozwiązaniem zawartym w ustawie także osób, które zawarły umowy o kredyt hipoteczny przed dniem jej wejścia w życie i oczekują obecnie na dokonanie wpisu do hipoteki.

Przepisy mają zastosowanie do "umów o kredyt hipoteczny zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie dokonano wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczyste" - czytamy w ustawie.

Zwrot dodatkowych kosztów będzie następował "w terminie 60 dni od dnia dokonania wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości