TVN24 Biznes | Pieniądze

"Dla kredytobiorców powinno to oznaczać niższe raty". UOKiK apeluje do banków

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński o stopach procentowych
Glapiński o stopach procentowychTVN24
wideo 2/4
TVN24Glapiński o stopach procentowych

Zmiana stóp procentowych powinna każdorazowo wpływać na zmianę oprocentowania kredytów - podkreślił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zwrócił się z apelem "o uczciwe rozliczenia między bankami a konsumentami".

Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest pochodną stopy procentowej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej oraz marży banków. UOKiK przypomniał, że od 17 marca do 28 maja 2020 roku, RPP trzy razy z rzędu obniżyła stopy procentowe i obecnie kształtują się one na poziomie 0,1 procent.

"Dla kredytobiorców powinno to oznaczać niższe raty kredytów" - podkreślił Urząd. Tymczasem do UOKiK docierają sygnały, że niektóre banki przeliczając oprocentowanie kredytu w oparciu o nowe stawki referencyjne, obniżają je jedynie do ustalonego w umowie progu – np. do 2 lub 3 proc., mimo że przy uwzględnieniu umownej wysokości marży oprocentowanie powinno być niższe.

Oprocentowanie kredytów

W związku z tym, prezes UOKiK zwrócił się z apelem "o uczciwe rozliczenia między bankami a konsumentami". "Ryzyko zmiany stóp procentowych powinno być równo rozłożone między bank a konsumenta. W analizowanej sytuacji minimalnych stóp procentowych ryzyko kredytodawcy jest nieporównywalnie mniejsze niż ryzyko kredytobiorcy związane ze zmienną, dodatnią stopą referencyjną" - podkreślił Chróstny, cytowany w komunikacie Urzędu. 

W ocenie prezesa UOKiK "stosowanie dolnych limitów należy ocenić w kontekście naruszania dobrych obyczajów, które są wyznaczane przez zasady dobrych praktyk, takie jak choćby 'Kodeks etyki bankowej'. W sytuacji rosnących stóp procentowych – bank ma prawo pobrać wyższą ratę, natomiast w odwrotnej sytuacji powinien ją obniżać".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Postępowania wyjaśniające

UOKiK poinformował w komunikacie, że prowadził postępowania wyjaśniające dotyczące sposobu uwzględniania przez banki w postanowieniach umownych ujemnych wartości stawek bazowych w oprocentowaniu kredytów hipotecznych wyrażonych w polskich złotych.

Jak podano, w wyniku tej analizy i mając na względzie napływające sygnały dotyczące stosowania dolnego limitu oprocentowania w sytuacji znaczącego spadku wysokości stóp referencyjnych, prezes UOKiK Tomasz Chróstny skierował wystąpienie do Banku Millennium, co do którego otrzymywał sygnały.

"Wskutek tych działań Bank Millennium zadeklarował zmianę w zakresie ustalania limitów oprocentowania, którą obecnie analizujemy. Jednocześnie nie wykluczam działań wobec pozostałych instytucji finansowych, które będą limitować dolny próg umownego oprocentowania w sposób oderwany do rynkowych stawek referencyjnych" - dodał Tomasz Chróstny.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości