TVN24 Biznes | Pieniądze

Zmiany dla klientów banków. "Będziemy mogli wstrzymywać przychodzące oraz wychodzące przelewy"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Glapiński o podwyżce stóp procentowych
Adam Glapiński o podwyżce stóp procentowychNBP
wideo 2/5
NBPAdam Glapiński o podwyżce stóp procentowych

W przyszłą niedzielę wejdą w życie nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Oznacza to zmiany dla klientów banków, dokonujących transakcji z krajami trzecimi wysokiego ryzyka. Banki będą stosowały wzmożone środki bezpieczeństwa.

Chodzi o ustawę z dnia 30 marca 2021 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw. Przepisy zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw RP 30 kwietnia 2021 roku i choć zdecydowana większość z nich już weszła w życie, to kilka artykułów zacznie obowiązywać po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

O nadchodzących zmianach przypomniał mBank.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Transakcje z krajami trzecimi wysokiego ryzyka

"31 października 2021 r. wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Jedna ze zmian dotyczy stosunków i transakcji klientów z krajami trzecimi wysokiego ryzyka" - czytamy w komunikacie.

Jak wskazano, zgodnie z nowymi przepisami od następnej niedzieli, 31 października, bank będzie musiał stosować wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego, jeśli transakcja klienta wiąże się z krajami trzecimi wysokiego ryzyka.

mBank wyjaśnił, że oznacza to, iż przedstawiciele banku będą mogli "wstrzymywać – maksymalnie do 5 dni roboczych – przychodzące oraz wychodzące przelewy". Ponadto będą prosili dodatkowe informacje i dokumenty dotyczące transakcji, np. faktury. Dodatkowo mogą pojawić się żądania udzielenia informacji dotyczących źródeł pochodzenia majątku oraz środków klienta.

"Jeśli nie otrzymamy tych informacji i dokumentów w wyznaczonym czasie, nie będziemy mogli zrealizować wstrzymanej transakcji; w ostateczności możemy nawet wypowiedzieć relację z klientem" - podkreślono w komunikacie.

Na unijnej liście krajów trzecich wysokiego ryzyka znajdują się m.in. Afganistan, Bahamy, Kambodża, Iran, Irak, Jamajka, Pakistan, Panama, Syria, Uganda i Zimbabwe.

Pełna lista znajduje się na stronach Komisji Europejskiej.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości