TVN24 Biznes | Pieniądze

ZUS o zasiłku opiekuńczym dla medyków: każda sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb\kwoj
Źródło:
PAP
Marlena Maląg o dodatkowym zasiłku opiekuńczym
Marlena Maląg o dodatkowym zasiłku opiekuńczymTVN24
wideo 2/4
TVN24Marlena Maląg o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Każdy wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy złożony przez rodziców zatrudnionych w podmiotach leczniczych będzie rozpatrywany indywidualnie - zapowiedział Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zakład zwrócił się do ministerstwa rodziny z pytaniem, jak interpretować takie przypadki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Od 9 listopada rodzice ponownie mogą wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany w razie zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły z powodu COVID-19. Z informacji na stronie ZUS wynika, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje jednak rodzicom zatrudnionym w podmiotach leczniczych oraz realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski poinformował PAP, że Zakład wystąpił do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z pytaniem, jak interpretować takie przypadki.

- Czekamy na wytyczne. Chcę jednak zaznaczyć, że każda tego typu sprawa będzie rozpatrywana indywidualnie. Zdajemy sobie sprawę, że to jest trudny czas dla wszystkich rodziców. Dlatego przy decyzji o wypłacie świadczenia weźmiemy pod uwagę wszystkie okoliczności - powiedział.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla medyków

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja w poniedziałek zwrócił się do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka o zmianę rozporządzenia, w którym zapisano, że szkoła jest zobowiązana zorganizować zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas I-III, które są dziećmi osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych i osób zaangażowanych w zwalczanie COVID-19. Zdaniem prezesa NRL przepis ten pozbawia prawa do zasiłku opiekuńczego m.in. lekarzy, a z drugiej strony pozbawia dzieci tych osób prawa do nauki, ponieważ w tym czasie szkoła zapewnia im jedynie opiekę, a nie naukę.

MEN w informacji przekazanej PAP podał, że uprawnienia do dodatkowego zasiłku w razie zamknięcia szkoły otrzymali wszyscy rodzice dzieci do 8 lat. Rzecznik prasowy resortu Anna Ostrowska podkreśliła, że "nie ma znaczenia, jaki zawód wykonują rodzice".

Wskazała również, że rodzice zatrudnieni w podmiotach leczniczych i zaangażowani w walkę z COVID-19 mogą skorzystać jednocześnie (dla swoich dzieci) z nauki zdalnej lub zajęć organizowanych w szkole oraz z zajęć opiekuńczo-wychowawczych organizowanych w świetlicy szkolnej. Dodała, że z informacji uzyskanych od kuratorów oświaty wynika, iż uczniowie klas I-III, korzystający ze świetlicy szkolnej, mają zagwarantowaną oraz zorganizowaną naukę zdalną w szkole lub naukę w formie zajęć w szkole.

Autor:mb\kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości