TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatkowy zasiłek na dłużej, ale nie dla wszystkich. ZUS wyjaśnia

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Żłobki i przedszkola znów otwarte
Żłobki i przedszkola znów otwarteTVN24
wideo 2/5
TVN24Żłobki i przedszkola znów otwarte

Dla rodziców dzieci, które od poniedziałku wróciły do żłobków i przedszkoli, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał do 18 kwietnia. Jeżeli jednak placówka nadal pozostaje zamknięta, należy złożyć kolejny wniosek.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem dodatkowy zasiłek przysługuje do 25 kwietnia 2021 roku. W związku jednak z otwarciem żłobków i przedszkoli od poniedziałku część rodziców nie ma już prawa do dalszej wypłaty świadczenia.

"W związku z otwarciem od 19 kwietnia 2021 r. żłobków, klubów dziecięcych, dziennych opiekunów, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz podmiotów prowadzących inne formy wychowania przedszkolnego, nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli placówka jest otwarta, a rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu" – wyjaśnił na swojej stronie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W takim przypadku wypłata świadczeń przysługiwała do 18 kwietnia 2021 roku. Co ważne, rodzice dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli, którzy wcześniej złożyli wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku za okres do 25 kwietnia 2021 roku, nie muszą korygować oświadczeń już złożonych. 

W przypadku gdy pomimo otwarcia od 19 kwietnia 2021 roku żłobków i przedszkoli nastąpi jednak zamknięcie danej placówki lub jej ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19, w celu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres po 18 kwietnia 2021 roku rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym składa nowe oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Na tej podstawie przysługuje prawo do zasiłku, nie dłużej niż do 25 kwietnia 2021 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W pozostałych przypadkach, czyli w przypadku opieki nad dzieckiem do lat 8 lub starszym dzieckiem z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności, rodzice/opiekunowie nadal mogą korzystać z prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na podstawie wcześniej złożonych wniosków.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy.

OŚWIADCZENIE

Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Oświadczenie można złożyć elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Należy wybrać wniosek ZAS-58 z listy dostępnych dokumentów.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości