Zwroty za odwołane wycieczki. Został ostatni krok

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Kunz o obostrzeniach na lotniskach i w samolotach
Kunz o obostrzeniach na lotniskach i w samolotachTVN24
wideo 2/5
TVN24Kunz o obostrzeniach na lotniskach i w samolotach

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma dokonywać wypłat na rzecz podróżnych za odwołane imprezy turystyczne w związku z epidemią COVID-19. Na ten cel ma zostać przeznaczonych 300 milionów złotych. Ustawa czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

W czwartek parlament zakończył prace nad tak zwaną tarczą turystyczną. Teraz ustawa trafi do Kancelarii Prezydenta RP. W ustawie znalazły się kolejne rozwiązania, które mają pomóc turystyce w dobie koronawirusa. Jej najważniejszy element to kwestia rekompensat za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła wcześniej, że ma nadzieję, że środki zostaną uruchomione na przełomie września i października.

Ustawa przewiduje też postojowe oraz zawieszenie składek ZUS. Postojowe i zwolnienie z płacenia składek otrzymają przewoźnicy autokarowi, osoby prowadzące działalność kulturalną i artystyczną, gestorzy bazy hotelowej, agenci turystyczni, piloci i przewodnicy turystyczni, którzy wcześniej nie mogli skorzystać ze wsparcia w związku z sezonowością ich pracy i zawieszeniem działalności.

Dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z płacenia składek obejmie w większości przypadków tych, którzy wykażą spadek obrotów o co najmniej 75 procent.

Zwroty za odwołane wycieczki

Zgodnie z uchwalonym jeszcze w marcu pierwszym pakietem antykryzysowym biura turystyczne mogły oferować vouchery na wyjazdy klientom, jeżeli ich impreza się nie odbyła w związku z wybuchem epidemii. Drugą opcją był zwrot pieniędzy. W tym jednak przypadku klient musiałby czekać na to do 180 dni. Celem tych przepisów było zapewnienie płynności firmom turystycznym, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji w związku z kryzysem.

W uzasadnieniu nowej ustawy wskazano, że z przeprowadzonych analiz wynika, iż do końca czerwca niecałe 30 procent podróżnych zdecydowało się na przyjęcie vouchera.

Zgodnie z nowymi przepisami organizator turystyki za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie mógł złożyć do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wniosek o udzielenie wypłaty. Będzie on musiał do wniosku dołączyć wykaz umów, od których odstąpili klienci. Z ustawy wynika również, że wniosek do UFG będzie składał też podróżny, który ubiega się o rekompensatę.

Zgodnie z nowymi przepisami UFG po otrzymaniu wniosków od organizatora turystyki oraz podróżnego będzie je weryfikował, a następnie dokonywał wypłat na rzecz podróżnych. Taka weryfikacja ma trwać maksymalnie do czterech miesięcy, a rekompensaty mają być wypłacane w ciągu 14 dni od jej zakończenia.

Środki na wypłaty mają pochodzić z nowo utworzonego Turystycznego Funduszu Zwrotów, który stanowić będzie wyodrębniony rachunek w BGK. Źródłem finansowania zadań Funduszu mają być m.in. wpłaty z budżetu państwa czy Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Zwrot wypłat

Zgodnie z ustawą, organizatorzy turystyczni będą dokonywali zwrotu wypłat od kwietnia 2021 roku. Spłata środków przekazanych podróżnym z Turystycznego Funduszu Zwrotów będzie następowała w 72 równych ratach miesięcznych.

Spłata raty ma być wykonana do 21. dnia każdego miesiąca.

Turystyczny Fundusz Pomocowy

Kolejnym rozwiązaniem, jaki przewiduje projekt, jest utworzenie Turystycznego Funduszu Pomocowego, który ma zabezpieczyć biura podróży w przyszłości.

W uzasadnieniu do ustawy wskazano, że warunkiem udzielenia wypłaty będzie "dokonanie przez organizatora wpłaty w wysokości 7,5 proc. łącznej wartości wypłat objętych wnioskiem na rzecz nowo tworzonego Turystycznego Funduszu Pomocowego, który będzie miał na celu udzielanie pożyczek na zwroty wpłat klientów w nadzwyczajnych i nieuniknionych okolicznościach, w terminie siedmiu dni od złożenia wniosku".

"Dodatkowo organizator turystyki będzie zobligowany do dokonania opłaty w wysokości 2,5 proc. łącznej wartości wypłat objętych wnioskiem, pomniejszonej o kwotę wpłaty w wysokości 7,5 proc., na rzecz Turystycznego Funduszu Pomocowego, który w ciągu 6 lat dokona zwrotu tych kwot do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19/budżetu państwa" - dodano.

Zgodnie z nowelą Turystyczny Fundusz Pomocowy będzie wyodrębnionym rachunkiem w UFG i jego zadaniem będzie wsparcie w przyszłości organizatorów turystyki w sytuacji podobnej, jak obecny kryzys wywołany wybuchem epidemii COVID-19. Składka na TFP będzie odprowadzana w wysokości nie wyższej niż 30 zł od każdego podróżnego na poczet zawartej umowy o imprezę turystyczną.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości