TVN24 Biznes | Pieniądze

"Ponad 6 milionów miejsc zostało uratowanych". Minister podała kwotę wsparcia

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Marlena Maląg o wysokości wsparcia dla firm
Marlena Maląg o wysokości wsparcia dla firmTVN24
wideo 2/8
TVN24Marlena Maląg o wysokości wsparcia dla firm

Ponad 182 miliardy złotych - tyle środków, jak podała minister rodziny Marlena Maląg, zostało przekazanych do tej pory na ratowanie miejsc pracy. Jej zdaniem dzięki tej kwocie udało się ich uratować ponad 6 milionów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Podczas konferencji prasowej w resorcie rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła o instrumentach zawartych w tarczach finansowych wspierających przedsiębiorców w czasie pandemii. Przekonywała, że ratowanie miejsc pracy, zdrowia i życia Polaków jest i było priorytetem dla rządu, dlatego wsparcie finansowe kierowano do wszystkich branż.

- Dzisiaj, kiedy podsumowujemy ten czas, na ten moment ponad 182 miliardy złotych trafiło na ratowanie miejsc pracy. Ponad 6 milionów miejsc zostało uratowanych - podała Maląg. I dodała, że tylko w grudniu i styczniu zostało wypłacone ponad 22 mld zł na ratowanie miejsc pracy.

Minister podkreśliła, ze działania rządu są przemyślane i przeanalizowane. - 1 lutego została też wzmocniona kolejnym wsparciem finansowym tarcza branżowa. Ta tarcza to ponad 5 miliardy złotych w czterech różnych instrumentach: świadczeniu postojowym, zwolnieniu ze składki ZUS, dopłacie z gwarantowanego funduszu świadczeń pracowniczych i mikrodotacjach - wymieniała.

- Istotą rzeczy jest to, że cały czas rząd wspiera gospodarkę, abyśmy po pandemii mogli wrócić z odpowiednią siłą do sytuacji, która była przed pandemią – wskazała.

Maląg podała również, że "PKB w Polsce za 2020 rok spadł w porównaniu do 2019 roku o 2,8 procent, przy czym w 2019 roku mieliśmy wzrost o 4,5 procent". - W krajach unijnych odnotowano spadek o średnio 7,4 procent, więc to są twarde dane, które pokazują, jak sobie radzi polska gospodarka - oceniła szefowa MRiPS.

Subwencje z PFR

Z kolei prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podał, że kwota subwencji finansowych wypłaconych z PFR przekroczyła 70 mld zł. - W ciągu tych dokładnie 11 miesięcy pandemii ponad 250 tysięcy firm otrzymało te subwencje. Łączna liczba pracowników przedsiębiorstw objętych tą pomocą zbliża się do 3,5 miliona osób - mówił.

- Mikro i małe przedsiębiorstwa w ramach pierwszej tarczy finansowej otrzymały 61 miliardów złotych, w ramach drugiej, w ostatnich dwóch tygodniach, było to ponad 4,5 miliarda złotych. Do tego dochodzi 4,6 miliarda złotych, które otrzymały duże przedsiębiorstwa - wyliczał Borys. Dodał, że pomocą objętych jest 55 sektorów przedsiębiorstw.

Prezes PFR powiedział też, że w ostatnich dwóch tygodniach wsparcie otrzymało około 10 tysięcy punktów gastronomicznych, 3300 hoteli i 1100 punktów fitness. Średnia kwota subwencji dla restauracji to 160 tys. zł, a dla klubu fitness około 140 tys. zł.

Borys zwrócił również uwagę, że Polska jest wśród krajów, które najlepiej radzą sobie z pandemią, krajów z najniższym spadkiem PKB i z najniższym bezrobociem.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości