TVN24 Biznes | Pieniądze

Bon turystyczny w liczbach. Płatności na ponad 280 milionów złotych

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Niedzielski o obostrzeniach w sklepach
Adam Niedzielski o obostrzeniach w sklepachTVN24
wideo 2/7
TVN24Adam Niedzielski o obostrzeniach w sklepach

Do końca lutego 2021 roku zrealizowano prawie 426 tysięcy płatności bonami turystycznymi na łączną kwotę ponad 281 milionów złotych – wynika z raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Największe zainteresowanie bonem odnotowano 17 sierpnia ubiegłego roku. Jak wskazano, ze względu na ograniczenia związane z epidemią COVID-19 ogólna liczba i kwota transakcji wzrastały wolniej.

ZUS zamieścił na swojej stronie raport podsumowujący działalność Centrum Obsługi Płatności (COP). To specjalnie utworzona jednostka w słupskim oddziale ZUS, która zajmuje się płatnościami z tytułu Polskiego Bonu Turystycznego.

Od sierpnia 2020 roku do końca lutego 2021 COP zrealizował ponad 79 tys. przelewów na rzecz podmiotów turystycznych. Łączna kwota tych przelewów wyniosła prawie 266 mln zł. Tyle pieniędzy trafiło z programu na rynek turystyczny.

Liczba przelewówZUS

Z raportu wynika, że na koniec 2020 roku w systemie do obsługi bonu turystycznego widniało ponad 18 tys. podmiotów turystycznych.

Płatności bonami turystycznymi

Według przedstawicieli ZUS "utrzymujące się dalsze restrykcje pandemiczne na początku 2021 roku nadal ograniczały realizację PBT". "Wzrost płatności bonami odnotowano w połowie lutego br., m.in. w związku z łagodzeniem obostrzeń, uruchomieniem działalności hotelowej oraz częściowym przywróceniem działalności kulturalnej i sportowej, przy jednoczesnym zachowaniu reżimu sanitarnego" – zauważono.

Najwięcej, bo ponad 249,3 tys. płatności bonami dokonano w sierpniu ubiegłego roku. Kwota płatności wyniosła blisko 170 mln zł. Drugi wynik zanotowano we wrześniu, kiedy zrealizowano ponad 74 tys. płatności na kwotę przekraczającą 43,7 mln zł.

Najmniej płatności płatności bonami zanotowano w grudniu – ok. 4,5 tysiąca na kwotę ponad 2,9 mln zł. Dla porównania w styczniu br. liczba płatności wzrosła do blisko 12,4 tys. (ponad 8,4 mln zł). W lutym liczba płatności bonami zbliżyła się do 50 tysięcy. Kwota płatności wyniosła zaś ponad 33,7 mln zł.

ZUS

Największe zainteresowanie bonem odnotowano 17 sierpnia 2020 roku. Dokonano wówczas ponad 13,8 tys. płatności na kwotę ponad 9,8 mln zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jak można aktywować bon?

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus. Możliwość aktywowania bonu wystartowała 1 sierpnia 2020 roku.

Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest wyższe i wynosi 1000 zł. Należy pamiętać, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Obecnie bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii na początku lutego br. poinformowało jednak, że trwają analizy dotyczące wydłużenia okresu ważności bonu turystycznego.

Nowelizacja ustawy

Pod koniec stycznia br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tak zwanej ustawy o COVID-19 zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Jak wskazywano, ma ona zwiększyć efektywność programu i objąć wsparciem większą grupę przedsiębiorców rejestrujących się w bazie podmiotów przyjmujących płatności bonami.

W pierwszym etapie działania programu świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, które organizowali operatorzy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego. Po zmianach bony mogą służyć także do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości